نحوه تایپ شما می‌تواند نشان‌دهنده خستگی یا بیماری باشد

نویسنده:

۱۲:۴۶:۱۹

طبق یک تحقیق که فشار روی دکمه‌های کیبورد را ردیابی کرده است، نحوه تایپ یک فرد می‌تواند وضعیت ذهن وی را نشان دهد.
بیشتر افراد زمانی طولانی را صرف نوشتن کلمات از طریق کیبورد می‌کنند. حالا یک گروه از محققان M.I.T معتقدند نحوه تایپ، اطلاعات پنهان در مورد وضعیت مغز را آشکار می‌کند. این محققان طی یک تحقیق، از کامپیوتر استفاده کردند تا هوشیاری یا خستگی افراد شرکت‌کننده را تنها از طریق نحوه تایپ کردن این افراد، شناسایی نمایند.

محققان بر روی مدت‌زمان فشردن هر دکمه کیبورد تمرکز کردند. آن‌ها برنامه‌ای طراحی کردند تا فشار روی دکمه‌ها را ارزیابی کند و به محتوای اصلی که تایپ می‌شود، توجهی نداشته باشد.
در این تحقیق ۱۴ داوطلب، ۷ مرد و ۷ زن شرکت داشتند. این افراد بایستی یک مقاله ویکی‌پدیا را به هنگام هوشیاری کامل تایپ می‌کردند. سپس این افراد پس از گذشت ۷۰ الی ۸۰ دقیقه از زمان خواب، زمانی که در خواب عمیق بودند، بیدار شدند. از این افراد خواسته شد تا مقاله دیگری را در حالت خواب‌آلود تایپ کنند.

نتیجه این‌چنین گزارش شده است: مدت‌زمانی که هر دکمه فشار داده می‌شود، در حالت خواب‌آلود و در حالت هوشیار، با یکدیگر تفاوت دارد. این تحقیق قرار است در نشریه Scientific Letters منتشر شود.

این گروه تحقیقاتی طی یادداشتی اظهار داشتند، چنین سیستمی را می‌توان به عنوان یک ویژگی امنیتی در برنامه‌ها نرم‌افزاری برای کارمندان شیفت شب به کاربرد. بدین طریق می‌توان کارمندانی را که به واسطه خواب‌آلودگی، توانایی موردنیاز را از دست می‌دهند، موردشناسایی قرار داد. یک مدل متفاوت از این برنامه نیز می‌تواند به شناسایی و نظارت بر بیماری‌های زوال عصبی مانند پارکینسون کمک کند. این برنامه از طریق ردیابی تغییرات توانایی افراد در به کار گرفتن یک کیبورد عادی به شناسایی این بیماری کمک می‌کند.

 

برگرفته از
خستگی یا بیماری
لینک کوتاه