چرا چینی‎ها سحر خیزند؟

نویسنده:

۰۲:۲۸:۲۶

این کلمات هرگز فراموش نشدند و قرن‎ها پس‎از زو نیز از فضیلت‎های سحرخیزی توسط افراد مشهور و موفق بارها و بارها گفته شد.

سحرخیز باش

مشهور است ژنرال «زِنگ گوفان» که در قرن نوزدهم در زمان یورش «تایپینگ» با رهبری ارتش امپراطوری پیروزی‎های بسیاری کسب کرد، هر روز ساعت ۴ صبح از خواب بر‎می‎خیزید. وی در نامه‎ای به خانواده‎ش نوشت:

«در دو قرن گذشته، نیاکان ما عادت داشتند صبح زود از خواب برخیزند. حتی در زمستان سرد، گفته می‎شد که پدر پدربزرگم پیش‎از طلوع آفتاب و پدرم نیز در هنگام طلوع آفتاب از خواب بیدار می‎شدند.»

زنگ، فرزندانش را نصیحت کرد: «سحر خیز باشید و هنگامی که از خواب بلند شدید دیگر به رخت‎خواب برنگردید.»

ژنرال زِنگ نه‎تنها به زود بیدار شدن معتقد بود؛ در‎واقع آن را زیربنای ادامه‎ی موفقیت انسان‎ها در طول اعصار می‎دانست. عادات درهم و برهم در یک نسل شیب لغزنده‎ای است به سوی ایجاد و تهدید کل خانواده در نسل بعد.

وی هشدار داد: «سهل‎انگاری یک نسل در زود بیدار شدن موجب افزایش امیال غیراخلاقی در نسل بعد می‎شود.»

زندگی ثمربخش

سه امپراطور سلسله‎ی چینگ که زنگ گوفان نیز در آن خدمت می‎کرد و مدت فرمان‎رواییشان بر روی هم ۱۴۰ سال بود، ساعت ۵ صبح از خواب بیدار می‎شدند و ساعت ۹ صبح در جلسات دربار شرکت می‎کردند. این حاکمان سخت‎کوش، نقش به‎سزایی در فرهنگ و سرزمین چین داشته‎اند که نتایج  آن تا به امروز در چین دیده می‎شود.

«لی هونگ ژانگ»، سیاست‎مداری که در ارتش زنگ گوفان خدمت می‌‌‏کرد نیز آموزه‎های مافوق خود را به‎خوبی به‎ارث برد. گرچه او ساعت ۴ صبح بیدار نمی‌‌‏شد؛ با این حال از ساعت ۶ صبح به خطاطی صدها نشانه به‎عنوان بخشی از زندگی روزمره‎ی خود می‎پرداخت.

این سرباز که بعد‎ها وزیر شد، می‌‌‏نویسد: «هوای صبح‎گاهی بسیار با‎طراوت است. در اتاق خواب دربسته، هوا در طول شب ناپاک می‎شود. با تنفس هوای تازه، به فرد احساس تجدید قوا دست می‎دهد که او را دربرابر هر بیماری مقاوم می‎کند.»

در زمان لی و زنگ، امپراطوران چینگ دیر از خواب بیدار می‎شدند که موجب می‌‌‏شد که امور حکومت به‎خوبی اجرا نشود. آن‎ها به‎خاطر سبک زندگی منحط خود بدنام شدند و اجازه دادند قدرت واقعی سیاسی به دست افرادی در پشت صحنه بیفتد. سلسله‎ی چینگ در قرن نوزدهم و بیستم به‎طور پی‎در پی دچار فاجعه شد. باوجود تلاش‎های بسیار روشن‎فکران اصلاح‎طلب و ژنرال‎های صبور آن، این سلسله در سال ۱۹۱۱ به‎خاطر فساد و پوسیدگی سیاسی و اجتماعی سقوط کرد.

در‎بحبوحه‎ی فساد و فروپاشی اواخر این سلسله، لی هونگ ژانگ، به‎عنوان نمونه‎ای نادر از یک مقام باصلاحیت بود. اگرچه  وی متعلق به گروه قومی منچوری نبود (که البته امپراطوران چینگ به این گروه قومی تعلق داشتند) و به قوم چینی «هان» تعلق داشت؛ با این وجود دربار به وی قدرت و اختیار زیادی داد.

لی با اقتداری که داشت، توانست روش‎های صنعتی، اقتصادی و نظامی مدرن را به چین معرفی کند. همچنین وی توانست نسلی از افسران بلند پرواز و بااستعداد در محل زندگی‌اش «آنهویی» تربیت کند.

سحرخیز بودن یعنی پیشرفت کردن

«لوسیوس آنایوس سنکا»، فیلسوف رواقی رومی، (۶۵ پیش‎از میلاد) می‌‌‏گوید: «زندگی کوتاه نیست؛ اما انسان، خود آن را کوتاه می‎کند و آن را به عبث می‎گذراند.»

«کیم وو چونگ»، بنیان‎گذار و رئیس شرکت «دِوو» می‎گوید: «همه‎ی ما ۲۴ ساعت در روز وقت داریم. همه در این مورد مساوی هستیم. این‎که ما از آن چگونه استفاده می‎کنیم، وجه تمایزمان است.»

گفته می‎شود «لو شون»، رمان‎نویس اویل قرن ۲۰ که بسیار درباره‎ی وضع اسفناک جمهوری نوپای چین نوشت، واژه‎ی «سحرخیز» را بر روی میز کار خود به‎عنوان یک یادآوری شخصی حک کرده بود.

مجموعه‎ای از ضرب‎المثل‎ها و پندهای محلی چینی می‎گویند: « کسی که اول بیاید، رهبری می‎کند و کسی که دیر بیاید، هدایت می‎شود. نمی‎توان ادعای اول بودن کرد درحالی که کسانی قبل‎از شما شاهد هستند.»

ضرب‎المثل دیگری وجود دارد که می‎گوید: «زود از خواب برخیز تا عجله نکنی، دیر بیدار شو تا با سرنوشت مبارزه کنی.»

برگرفته از
سحرخیز
لینک کوتاه
up down

در ارتباط باشیم

کپی بخش یا کل مطلب از فوت و فن تنها با لینک به آن مطلب و درج نام فوت و فن امکان‌پذیر است.