تخریب مجسمه‌های دوران شوروی در اوکراین

نویسنده:

۱۲:۴۹:۵۸

به گزارش اف.ای.پی، گروه ضد روسی "دیگر بس است" با انتشار ویدیویی آنلاین که مردان نقاب‌پوش را در حال وصل کردن کابل به مجسمه‌ها  و پایین کشیدن آن‌ها با استفاده از یک ون سفید نشان می‌دهد، مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته‌اند. در میان این مجسمه‌ها، مجسمه‌ای از نیکلای رودنف یکی از انقلابیون روس که توسط مجسمه ساز دوران شوری ویکتور وولویک ساخته شده، دیده می‌شود. در این ویدیو، افسران پلیس که در گوشه‌ای ایستاده‌اند حرکتی نکرده و مانع تخریب مجسمه‌ها توسط این مردان نمی‌شوند.

این حمله، تنها دو روز بعد از این که پارلمان اوکراین قانونی جنجال برنگیز در مورد منع استفاده از علامت‌های کومونیستی و نازی را تصویب کرده، اتفاق می‌افتد. جامعه شناس اوکراینی آندری بایچنکو به اف.ای.پی می‌گوید: "از زمان درگیری با روسیه، احساسات منفی نسبت به نشانه‌های اتحاد جماهیر شوروی بسیار بیشتر شده است."

نینا سوبولوا دختر وولویک هنرمند روس، از دولت اوکراین درخواست کرده تا یادبودهای دوره کومونیسم را در مکانی امن قرار دهد. او پس از تخریب مجسمه پدرش گفت: "آن مجسمه یک اثر هنری بود."
گنادی کرنس شهردار خارکیف این عمل را تخریب اموال عمومی توصیف کرده و سیاستمداران اوکراینی و دولت را برای از بین بردن و دستکاری همه چیز، از تاریخ گرفته تا سنت، خاطره‌ها و تعطیلات ملی مورد انتقاد قرار داده است.

 

برگرفته از
تخریب
لینک کوتاه

دیدگاه