گونتر گراس، نویسنده، شاعر و مجسمه‌ساز آلمانی درگذشت

نویسنده:

۰۳:۱۱:۱۳

به گفته انتشارات اشتایدل، گونتر گراس، یکی از تأثیرگذارترین و جنجال برانگیزترین چهره‌های فعال روشنفکر آلمان، در بیمارستانی در شهر لوبک درگذشته است.

گونتر گراس در ۱۶ اکتبر سال ۱۹۲۷ در گدانسک لهستان، از پدری آلمانی و پروتستان به نام ویلهلم و مادری کاتولیک که اصالتاً لهستانی بود به نام هلنه، زاده شد. گراس با انتشار اولین کتابش «طبل حلبی» در سال 1959 به شهرت جهانی دست پیدا کرد. او سپس کتاب‌های «موش و گربه» و «سال‌های سگی» را به چاپ رساند که هر دو در مورد ظهور نازیسم در شهر محل تولدش دانزیگ هستند. این شهر هم اکنون گدانسک نام دارد و در لهستان قرار گرفته است.

او برای سال‌ها آلمان را تحت فشار قرار داد تا با گذشته نازی‌اش رو به رو شود و جایزه نوبل ادبیات را در سال 1999 دریافت کرد.
آنگلا مرکل چندین بار به ستایش از گراس که شاعر، نمایشنامه نویس و مجسمه‌ساز نیز بود، پرداخته است. به گفته سخنگوی او، مرکل در گذشته اشاره کرده بود که "گراس مانند تعداد انگشت شمار دیگری تاریخ بعد از جنگ آلمان را با مشغولیت‌های هنری، اجتماعی و سیاسی‌اش شکل داده است."

گراس در سال 2006 و هنگامی که فاش کرد در سن 17 سالگی برای پیوستن به گروه مخوف هیتلر، وافن اس.اس. فراخوانده شده است، ستایشگران خود را به بهت و حیرت فرو برد. اما او پس از فاش کردن این موضوع، اعلام کرد که از گذشته خود شرمگین بوده و به همین دلیل 60 سال سکوت کرده است.

بسیاری از اهالی ادبیات و سیاست، از درگذشت او ابراز تأسف کرده و از دست دادن او را ضربه بزرگی برای دنیای ادبیات و سیاست دانسته‌اند.

 

برگرفته از
گونتر گراس
لینک کوتاه