اعتراض به انتخاب بازیگران سفیدپوست در فیلم‌های دیسنی

نویسنده:

۰۵:۰۰:۲۶

بیش از 30 هزار نفر نامه اعتراضی آنلاینی را امضا و درخواست کرده‌اند که یک بازیگر آسیایی تبار برای بازی در نقش مولان انتخاب شود. فیلم انیمیشن مولان(1998) داستانی افسانه‌ای از دختری چینی است که برای نجات جان پدرش لباس پسرانه می‌پوشد و به جنگ می‌رود.

اخیرا هالیوود برای انتخاب بازیگران غربی و سفیدپوست برای بازی در نقش شخصیت‌هایی از قومیت‌های دیگر مورد انتقاد شدید قرار گرفته است. بازیگر آمریکایی رونی مارا در فیلم "پن" که تابستان امسال اکران می‌شود در نقش تایگر لیلی شاهزاده خانم سرخپوست بازی می‌کند و چندی پیش هم کریستین بل در نقش حضرت موسی در فیلم «اکسودوس» ظاهر شد زیرا ریدلی اسکات، کارگردان فیلم نمی‌خواسته از بازیگری گمنام در این فیلم استفاده کند.

ناتالی مولنار، کسی که این نامه اعتراضی را شروع کرده، می‌نویسد که این «سفیدسازی» تأثیری مستقیم و زیان آور نه تنها برای فیلم، بلکه برای مخاطب آن دارد: "سفیدسازی نشان می‌دهد که مردم رنگین پوست، نمی‌توانند قهرمان باشند(بلکه بیشتر اوقات شخصیت منفی و یا مکمل هستند)، و کار را برای کودکان بیشمار سراسر دنیا که فیلم را می‌بینند و می‌خواهند خود را در داستان محبوبشان تصور و تغییری در دنیا ایجاد کنند، سخت‌تر می‌کند. این کار تفکر و استانداردی از زیبایی و خوبی را جا می‌اندازد که در آن سفیدپوستان ایده‌آل و نرمال هستند. اما نه تنها مردم آمریکا، بلکه کل جهان از قومیت‌های متفاوتند. در صنعت فیلمسازی هم انتخاب نکردن بازیگران متفاوت، فرصت مشهور شدن را از آن‌ها می‌گیرد و آن‌ها را محدود می‌کند."

مینگ-نا وِن که در ماکائو به دنیا آمده، صداپیشگی مولان را در انیمیشن دیسنی برعهده داشت. مطالعه‌ای که اخیرا منتشر شد، نشان می‌دهد که تنها 4 درصد از شخصیت‌های مونث در فیلم‌های هالیوودی سال گذشته آسیایی و یا لاتین بوده، و 11 درصد دیگر آفریقایی-آمریکایی تبار بوده‌اند.
 

برگرفته از
اعتراض
لینک کوتاه