استفاده بهتر از لنزهای واید

نویسنده:

۰۲:۴۵:۴۷

لنزهایی با فاصله کانونی کوتاه تر نمایش وسیع تری از سوژه و اطراف آن در اختیار شما می گذارند و اغلب برای بیان داستانی از صحنه ای بزرگتر و با فوکوس در هر دوی پس زمینه و پیش زمینه به کار می روند. توانمندی آن ها در تغییر شکل دورنماها می تواند نتایجی جالب توجه ایجاد کند و شانس نشان دادن خلاقیت تان را هم برای شما مهیا سازد.


برای چه از لنزهای واید استفاده کنم؟

لنزهایی با فاصله کانونی کوتاه تر در حدود 17 تا 40 میلی متری که نمای وسیع تر و باز تری ایجاد می کنند و برای بیان داستانی از یک صحنه بزرگتر و با فوکوس در پس زمینه و پیش زمینه به کار می روند ، لنزهای واید نامیده می شوند.

ایجاد حس فضا و باز بودن در عکس ، مسلم موجب می شود که فاصله بین اشیا صحنه بیشتر به نظر بیاید. این لنزها در فضاهای محدود هم کارکردهای خاص خودشان را دارند.


فوکوس از نزدیک

به دلیل مشخصه های نوری لنزهای واید آنها توانایی فوکوس در فواصل نزدیک را دارند.

می شد از این صحنه به طریقی عکس گرفت که پس زمینه مورد توجه قرار نگیرد اما تصمیم بر حذف هر دوی پس زمینه و افق منجر به نتیجه ای کاملا متفاوت شده است.


در بر گرفتن محیط اطراف

گرفتن این تصمیم که این گل های معطر را در همان زمینه محیطی شان(سنگ های آهکی) ثبت کنیم ، باعث می شود که بیننده درکی از مقیاس و اندازه گل ها پیدا کند.همچنین این کار باعث می شود که به عمق عکس حاصل افزوده شود و بیننده درک بهتری از محیط پیدا کند.


عکاسی از بالا


این عکس در جنگلی تاریک که کف آن با گیاهان جبگلی پوشانده شده بود ، گرفته شده است . عکس هایی که از زوایای بالا گرفته می شوند ، بیننده را به تماشای عکس تشویق می کنند.


دورنماهای غیر معمول

لنزهای واید بیش از هر نوع دیگری از لنزها می توانند دورنماها را تحریف کنند . اگرچه لزوما این عکس ها برای تمامی افراد جذاب نیست اما می تواند تصاویری هیجان انگیز خلق کند و باعث به خلاقانه تر شدن عکس ها هم بشود.

برگرفته از
فوت و فن عکاسی
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه