فیلم‌های مشهوری که بر اساس مقالات روزنامه‌ها ساخته شده‌اند – قسمت دوم

نویسنده:

۱۲:۱۷:۱۱

شیشه شکسته -2003 (Shattered Glass)
این فیلم بر اساس مقاله‌ای به همین نام نوشته باز بیسینگر که در سپتامبر سال 1998 در مجله ونیتی فر منتشر شد، ساخته شده است. استفن گلس روزنامه نگار جوانی از روزنامه نیو ریپابلیک بود که در کار خود از تاریخ‌ها و اتفاقات ساختگی استفاده می‌کرد و حتی مقاله‌های کاملا ساختگی می‌نوشت. این فیلم در جهان فروش 2 میلیون دلاری داشت.
اقتباس – 2003 (Adaptation)
این فیلم الهام گرفته شده از مقاله‌ای به نام «دزد ازغوانی» به قلم سوزان اورلئان است که در نیویورکر منتشر شد. داستان فیلم، بر ماجرای فیلمنامه نویسی تمرکز می‌کند که تلاشش برای اقتباسی از کتاب اورلئان شکست می‌خورد. در این فیلم نیکلاس کیج، مریل استریپ و کریس کوپر بازی می‌کنند.
برنی – 2001 (Bernie)
در سال 1998 مقاله‌ای به نام «نیمه شب در باغ تگزاس غربی» نوشته اسکیپ هالندزوُرث در تگزاس مانتلی چاپ شد. این مقاله داستان مردی به نام برنی تیِد است که یک ورثه 81 ساله را کشته است. در این فیلم که توسط ریچارد لینکلیتر کارگردانی شده، جک بلک، شرلی مک لین و متیو مک کاناهی بازی می‌کنند. فروشی جهانی این فیلم 9 میلیون دلار بود.
تقریبا مشهور – 2000 (Almost Famous)
این فیلم شاخص داستان ساختگی نوجوانی را روایت می‌کند که بعد از این که ماجراهای گروه «استیل واتر» را پوشش می‌دهد، به یکی از مقاله نویسان رولینگ استون تبدیل می‌شود. کمرون کرو در دوران نوجوانیش برای این مجله معتبر کار می‌کرد و مقاله‌ اصلی او که «داستان برادران آلمَن» نام داشت در سال 1973 چاپ شد. فیلم تقریبا مشهور در جهان فروش 47 میلیون دلاری داشت.
طوفان بی عیب و نقص – 2000 (The Perfect Storm)
این فیلم که در آن جرج کلونی، مارک والبرگ و جان سی. رایلی بازی می‌کنند، بر اساس مقاله‌ای متعلق به سال 1994 در اوتساید مگزین با عنوان «طوفان» و به قلم سباستین یونگر ساخته شده است. فیلم فروش کلی 328 میلیون دلار داشت.

گواه زندگی – (Proof of Life)
راسل کرو و مگ رایان در این فیلم اکشن/هیجانی که در مورد زنیست که مجبور می‌شود برای نجات همسرش از دست نیروهای ضد دولتی در آمریکای لاتین راهی پیدا کند، بازی می‌کنند. این فیلم از مقاله سال 1998 مجله ونیتی فر که «ماجراهایی در معامله خونبها» نام داشت الهام گرفته است و 62.8 میلیون دلار در جهان فروخت.

داخلی – 1999 (The Insider)
در سال 1996 ماری برنر مقاله‌ای به نام «مردی که زیادی می‌دانست» برای ونیتی فر نوشت. راسل کرو در این فیلم، نقش افشاگری در صنعت تنباکو را ایفا می‌کند و آل پاچینو و برکین مه‌یر هم در آن بازی می‌کنند. فیلم 60 میلیون دلار فروش کرد.

پولی برای هیچ – 1993 (Money For Nothing)
این فیلم کمدی/جنایی در مورد جویی کویل، باربری بیکار است که 1.2 میلیون دلار پول را که از کامیون حمل پولی در وسط خیابان افتاده پیدا می‌کند. این فیلم بر اساس مقاله‌ای که بعدا به کتاب تبدیل شد، به نام «داستان جویی کویل» و به قلم مارک بودن، ساخته شده است.

 
برگرفته از
فیلم‌های مشهور
لینک کوتاه