ساخت موزه زیرآبی در ترکیه

نویسنده:

۰۶:۴۰:۴۹

به گفته پروفسور مصطفی شاهین، رئیس بخش باستان شناسی دانشگاه اولوداغ، این بازیلیکا در اوایل سال 2014 و هنگامی که گروهی از پژوهشگران به قصد درست کردن لیستی از آثار فرهنگی و باستانی شهر اقدام به عکاسی هوایی از آن کردند، کشف شد.

با این که صحبت از اجرای این پروژه هنوز در مراحل نخستین است، رسانه‌ها اطلاع می‌دهند که اقدامات اولیه برای اجرای آن آغاز شده است. تیمی از کارگران شرکت‌های اوکان وِسِل و ماری تایم کانستراکشن، به همراه دو شرکت دیگر در حال بررسی محوطه این بنا هستند.

طغرل اوکان، یکی از اعضای تیم می‌گوید: "طراحی پروژه قدم بعدی است. ما مشغول بررسی محوطه بازیلیکا هستیم تا بدانیم آیا دیگر بقایای باستانی هم اطراف آن وجود دارند یا نه. باید عمق سنجی و لرزه نگاری در مورد منطقه انجام شود و سپس کار بر روی طراحی ساختمان آغاز خواهد شد."
به تصور پژوهشگران، این بنا در پی زلزله‌ای که در سال 740 میلادی اتفاق افتاده، فرو ریخته و از بین رفته است. آن‌ها می‌گویند که این بازیلیکا به افتخار سن نئوپایتوس، یکی از قدیسان مسیحی که در دوره سطلنت امپراطوران رومی دیوکلتیان و گالریوس شکنجه شد، ساخته شده است.

کشف این بازیلیکا توسط انستیتو باستان شناسی آمریکا یکی از 10 کشف برتر سال 2014 لقب گرفته است. اما این تنها کشف شگفت انگیز چندین ماه اخیر در ترکیه نیست. در تابستان سال 2014 و در پی نوسازی معمولی یک انبار در آناتولی، مجموعه‌ای از تونل‌های زیرزمینی کشف شد که وجود یک شهر زیرزمینی باستانی را آشکار کرد.

 

برگرفته از
موزه زیرآبی
لینک کوتاه

دیدگاه