فیلم‌های مشهوری که بر اساس مقالات روزنامه‌ها ساخته شده‌اند – قسمت سوم

نویسنده:

۱۲:۱۳:۱۷

تاپ گان – ۱۹۸۶ (Top Gun)
این فیلم که با همکاری پارامونت پیکچرز ساخته شده، الهام گرفته از مقاله‌ای به نام «تاپ گانز» به قلم اهود یونای است که در سال ۱۹۸۳ برای مجله کالیفرنیا نوشت. در این فیلم درام/اکشن که فروش جهانی بیش از ۳۵۳ میلیون دلار داشت، تام کروز در نقش یک خلبان جنگی بازی می‌کند.
کابوس در خیابان الم – ۱۹۸۴/۲۰۱۰ (A Nightmare On Elm Street)
متأسفانه این فیلم ترسناک بر اساس مجموعه‌ای از مقالات روزنامه‌ لس آنجلس تایمز که در مورد چندین صانحه مرگ در جنوب غرب آسیا بود، ساخته شده است؛ گویا افراد در حال دیدن کابوس‌های دهشناک از دنیا می‌رفته‌اند. وس کرِیوِن این مقاله‌ها را خوانده و فیلمی بر این اساس ساخت که در سال ۱۹۸۴ اکران شد. این فیلم در آن زمان فروش خانگی ۲۵,۵۰۴,۰۰۰ دلاری داشت و بازسازی آن که در سال ۲۰۱۰ و به کارگردانی مایکل بی اکران شد، ۱۱۵ میلیون دلار در سینماهای جهان فروخت.
زمین‌های کشتار – ۱۹۸۴ (The Killing Fields)
فیلم، الهام گرفته شده از مقاله‌ای به نام «زندگی و مرگ دیت پرن» به قلم سیدنی اچ.  شَنبرگ است که در نیویورک تایمز چاپ شد. فیلم داستان دو خبرنگار را روایت می‌کند که درگیر دوران جنگ و کشتار دست جمعی سال ۱۹۷۵ کامبوج می‌شوند. این فیلم که فروش خانگی ۳۴ میلیون دلار داشت و در سال ۱۹۸۴ اکران شد، نامزدی ۷ جایزه اسکار را از آن خود کرد.
گاوچران شهری – ۱۹۸۰ (Urban Cowboy)
این فیلم متعلق به سال ۱۹۸۰ بر اساس مقاله‌ای به همین نام نوشته آرون لاتام در مجله اسکوایر است که در سال ۱۹۷۸ منتشر شد. داستان در مورد دو وست بروک(با بازی جان تراولتا) است که راه و رسم زندگی را در باری در هوستون یاد می‌گیرد. این فیلم فروش خانگی ۴۶ میلیون دلار داشت.
تب یکشنبه شب – ۱۹۷۷ (Saturday Night Fever)
نیک کان روزنامه نگاری بریتانیایی مقاله‌ای به نام «مراسم قومی در یکشنبه شب جدید» را در ژوئن سال ۱۹۷۶ در مجله نیویورک منتشر کرد. مقاله در مورد فرهنگ دیسکوهای شهر نیویورک در سال‌های ۱۹۷۰ از نگاه وینسنت(با بازی جان تراولتا) بود که برای گریز از زندگی هولناکش به موسیقی پناه می‌آورد. فیلم تب یکشنبه شب ۲۳۷ میلیون دلار فروش کرد اما بعدها مشخص شد که مقاله اصلی، مقاله‌ای ساختگی بیش نبوده است.
تمامی مردان رئیس جمهور – ۱۹۷۶ (All The President's Men)
این فیلم داستان یکی از بزرگ‌ترین رسوایی‌های تاریخ آمریکاست؛ داستان فیلم بر اساس تحقیقات دو روزنامه نگار واشنگتن پست است که فاسد بودن دولت نیکسون را افشا کردند و این ماجرای واقعی در سال ۱۹۷۴ به کتابی نیز تبدیل شد. فیلم تمامی مردان رئیس جمهور در سینماهای جهان فروش ۷۰٫۶ میلیون دلاری داشت.
بعد از ظهر سگی – ۱۹۷۵ (Dog Day Afternoon)
این فیلم الهام گرفته از مقاله‌ای به نام «پسرها در بانک» نوشته پی. اف کلاج است که در مجله لایف سال ۱۹۷۲ به چاپ رسید. مقاله داستان سرقتی از بانک بود که به جنجالی رسانه‌ای تبدیل شد. در این فیلم که فروش خانگی ۵۰ میلیون دلار داشت آل پاچینو در نقش اصلی بازی می‌کرد.

 

برگرفته از
فیلم‌های مشهور
لینک کوتاه
up down

در ارتباط باشیم

کپی بخش یا کل مطلب از فوت و فن تنها با لینک به آن مطلب و درج نام فوت و فن امکان‌پذیر است.