فیلم‌های مشهوری که بر اساس مقالات روزنامه‌ها ساخته شده‌اند – قسمت سوم

نویسنده:

۱۲:۱۳:۱۷

تاپ گان – 1986 (Top Gun)
این فیلم که با همکاری پارامونت پیکچرز ساخته شده، الهام گرفته از مقاله‌ای به نام «تاپ گانز» به قلم اهود یونای است که در سال 1983 برای مجله کالیفرنیا نوشت. در این فیلم درام/اکشن که فروش جهانی بیش از 353 میلیون دلار داشت، تام کروز در نقش یک خلبان جنگی بازی می‌کند.
کابوس در خیابان الم – 1984/2010 (A Nightmare On Elm Street)
متأسفانه این فیلم ترسناک بر اساس مجموعه‌ای از مقالات روزنامه‌ لس آنجلس تایمز که در مورد چندین صانحه مرگ در جنوب غرب آسیا بود، ساخته شده است؛ گویا افراد در حال دیدن کابوس‌های دهشناک از دنیا می‌رفته‌اند. وس کرِیوِن این مقاله‌ها را خوانده و فیلمی بر این اساس ساخت که در سال 1984 اکران شد. این فیلم در آن زمان فروش خانگی 25,504,000 دلاری داشت و بازسازی آن که در سال 2010 و به کارگردانی مایکل بی اکران شد، 115 میلیون دلار در سینماهای جهان فروخت.
زمین‌های کشتار – 1984 (The Killing Fields)
فیلم، الهام گرفته شده از مقاله‌ای به نام «زندگی و مرگ دیت پرن» به قلم سیدنی اچ.  شَنبرگ است که در نیویورک تایمز چاپ شد. فیلم داستان دو خبرنگار را روایت می‌کند که درگیر دوران جنگ و کشتار دست جمعی سال 1975 کامبوج می‌شوند. این فیلم که فروش خانگی 34 میلیون دلار داشت و در سال 1984 اکران شد، نامزدی 7 جایزه اسکار را از آن خود کرد.
گاوچران شهری – 1980 (Urban Cowboy)
این فیلم متعلق به سال 1980 بر اساس مقاله‌ای به همین نام نوشته آرون لاتام در مجله اسکوایر است که در سال 1978 منتشر شد. داستان در مورد دو وست بروک(با بازی جان تراولتا) است که راه و رسم زندگی را در باری در هوستون یاد می‌گیرد. این فیلم فروش خانگی 46 میلیون دلار داشت.
تب یکشنبه شب – 1977 (Saturday Night Fever)
نیک کان روزنامه نگاری بریتانیایی مقاله‌ای به نام «مراسم قومی در یکشنبه شب جدید» را در ژوئن سال 1976 در مجله نیویورک منتشر کرد. مقاله در مورد فرهنگ دیسکوهای شهر نیویورک در سال‌های 1970 از نگاه وینسنت(با بازی جان تراولتا) بود که برای گریز از زندگی هولناکش به موسیقی پناه می‌آورد. فیلم تب یکشنبه شب 237 میلیون دلار فروش کرد اما بعدها مشخص شد که مقاله اصلی، مقاله‌ای ساختگی بیش نبوده است.
تمامی مردان رئیس جمهور – 1976 (All The President's Men)
این فیلم داستان یکی از بزرگ‌ترین رسوایی‌های تاریخ آمریکاست؛ داستان فیلم بر اساس تحقیقات دو روزنامه نگار واشنگتن پست است که فاسد بودن دولت نیکسون را افشا کردند و این ماجرای واقعی در سال 1974 به کتابی نیز تبدیل شد. فیلم تمامی مردان رئیس جمهور در سینماهای جهان فروش 70.6 میلیون دلاری داشت.
بعد از ظهر سگی – 1975 (Dog Day Afternoon)
این فیلم الهام گرفته از مقاله‌ای به نام «پسرها در بانک» نوشته پی. اف کلاج است که در مجله لایف سال 1972 به چاپ رسید. مقاله داستان سرقتی از بانک بود که به جنجالی رسانه‌ای تبدیل شد. در این فیلم که فروش خانگی 50 میلیون دلار داشت آل پاچینو در نقش اصلی بازی می‌کرد.

 

برگرفته از
فیلم‌های مشهور
لینک کوتاه

دیدگاه