جلیقه‌ ضدگلوله مایعی که مقاوم‌تر از جلیقه‌های عادی است

نویسنده:

۰۲:۳۷:۴۶

آیا تا به حال با مخلوط میزان مناسبی از آب و نشاسته ذرت بازی کرده‌اید؟ این مخلوط را اگر در دست خود نگه‌دارید، از لای انگشتانتان می‌چکد؛ اما زمانی که بخواهید آن را فشار دهید یا به آن مشت بزنید، همانند سنگ محکم است. باور کنید یا نکنید، یک شرکت لهستانی به نام Moratex نوع جدیدی جلیقه ضدگلوله طراحی کرده که تقریباً از همان فناوری بهره می‌برد.

این جلیقه به جای اینکه با یک ماده سفت‌وسخت مانند کولار پر شده باشد، با نوع خاصی از مایع روان غیر نیوتنی پر شده که شرکت Moratex آن را Shear-Thickening Fluid (STF) می‌نامد. می‌توانید این ماده را به عنوان یک نسخه کاملاً شیمیایی و ارتقا یافته از همان مخلوط آب و نشاسته ذرت در نظر بگیرید. زمانی که نیرویی به این ماده اعمال می‌شود، چسبناکی مایع افزایش می‌یابد. هر قدر این نیرو بیشتر باشد، چسبناکی مایع نیز به همان اندازه بیشتر می‌شود. در نتیجه زمانی که یک پرتابه با سرعت بالا مانند یک گلوله به آن اصابت کند، مایع بلافاصله فوق‌العاده سفت‌وسخت می‌شود.

اگرچه به نظر می‌رسد این ماده به اندازه شربت سیب ضدگلوله است؛ اما در فرآیند توقف گلوله، بسیار مؤثرتر از یک قطعه کولار جامد عمل می‌کند. حتی سفت‌وسخت‌ترین مواد نیز هنگامی که با یک گلوله با سرعت زیاد برخورد می‌کنند، حدود چند سانتی‌متر به سمت داخل خم می‌شوند؛ اما طراحی خاص STF شرکت Moratex باعث می‌شود زمانی که یک گلوله با سرعت ۱۴۰۰ فوت در ثانیه یا سریع‌تر به آن اصابت می‌کند، تنها یک سانتی‌متر به داخل فرو رود.

به طور کلی می‌توان گفت کسانی که از این جلیقه مایع استفاده می‌کنند، به هنگام برخورد گلوله فشار کمتری حس می‌کنند و کمتر احتمال دارد که آسیب ببینند.
البته مزایای این جلیقه به این موارد محدود نمی‌شود. این جلیقه مایع، علاوه بر توقف مؤثر گلوله، سبک‌تر و انعطاف‌پذیرتر از جلیقه‌های ضدگلوله قدیمی است. در نتیجه این جلیقه حرکت شخص را به اندازه جلیقه‌های دیگر محدود نمی‌کند.

ضدگلوله بودن فقط آغاز کار است. طبق گفته شرکت Moratex، STF کاربردهایی فراتر از زره بدن خواهد داشت، به عنوان مثال می‌توان در زمینه‌ ورزش‌های حرفه‌ای، ضربه‌گیر خودرو یا موانع جاده نیز از این ماده استفاده کرد.


 
برگرفته از
جلیقه‌ ضدگلوله
لینک کوتاه