پیش‌بینی احتمال ابتلا به سرطان سینه

نویسنده:

۰۲:۳۸:۱۳

یک آزمایش خون جدید می‌تواند دقیقاً پیش‌بینی کند که آیا فرد موردنظر در ۲ الی ۵ سال آینده دچار سرطان سینه خواهد شد یا خیر. آزمایش‌هایی شبیه این آزمایش برای بیماری‌ آلزایمر و بیماری‌های قلبی نیز در حال طراحی است. با این حال، آیا شما دوست دارید از این موضوع مطلع شوید؟
اخیراً سرطان سینه به دلیل حضور آنجلینا جولی و ریتا ویلسون در اخبار، بسیار مطرح شده است. همان‌طور که می‌دانید هر دو فرد مشهور تأکید دارند که شناسایی در مراحل اولیه فاکتور مهمی در درمان این سرطان محسوب می‌شود.

با این حال، تاکنون روش‌های شناسایی پیش از موقع برای انواع مختلف سرطان سینه وجود نداشت. حالا محققان دانشگاه Copenhagen یک روش آزمایش خون ابداع کرده‌اند که تقریباً با دقت بالا می‌تواند پیش‌بینی کند آیا فرد موردنظر طی ۲ الی ۵ سال آینده دچار سرطان سینه خواهد شد یا خیر.
طبق گفته مؤسسه Susan G. Komen، طی سال ۲۰۱۵ حدود ۲۳۱٬۸۴۰ نفر به سرطان سینه مبتلا خواهند شد و طبق برآوردها ۴۰٬۲۹۰ زن جان خود را در اثر این بیماری در سال ۲۰۱۵ از دست می‌دهند. متخصصین همواره تأکید دارند تشخیص این بیماری در مراحل اولیه، عامل مهمی در به‌کارگیری روند درمانی مناسب و افزایش احتمال زنده ماندن این افراد است.
دانشمندان در این تحقیق خاص، ۵۷٬۰۰۰ نفر را که طی ۲۰ سال اخیر توسط Danish Cancer Society پیگیری شده بودند، مورد بررسی قرار دادند. تشخیص اولیه سرطان سینه در این افراد بین سال‌های ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۶ انجام شده و نمونه خون آن‌ها به صورت نیتروژن مایع نگهداری شده بود.

دانشمندان از نمونه خون ۴۰۰ زن که به هنگام آزمایش اولیه سالم بودند؛ اما بعد از ۲ الی ۷ سال دچار سرطان سینه شده بودند، استفاده کردند. همچنین محققان این روش را در گروه مختلفی از شرکت‌کنندگان در تحقیق از سال ۱۹۹۷ نیز به کار گرفتند و متوجه شدند، نتیجه آزمایش یکسان است.
یکی از محققان به Yahoo Health گفت: «تشخیص ما در ۸۰ درصد موارد، درست بود. این نتیجه ۸۰ درصدی با نتیجه ماموگرافی برابر بود».
این آزمایش جدید با آزمایش‌های دیگر فرق دارد؛ زیرا این آزمایش علامت‌های زیستی مختلفی را در یک شخص سالم بررسی می‌کند تا تشخیص دهد این فرد دچار سرطان سینه خواهد شد یا خیر. آزمایش‌های دیگر تنها یک علامت زیستی مانند جهش ژن BRCA را بررسی می‌کنند.

نتیجه این تحقیق بسیار ارزشمند است؛ زیرا احتمال شناسایی سرطان سینه در مراحل اولیه را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود فرد موردنظر تحت درمان بهتری قرار گیرد. مدیر بخش آموزش علمی و سلامت Susan G. Komen به یاهو گفت: «مرگ‌ومیر ناشی از سرطان سینه از سال ۱۹۹۰ تاکنون تا ۳۴ درصد کاهش یافته است؛ زیرا تشخیص در مراحل اولیه و به‌کارگیری درمان مؤثر امکان‌پذیر گشته است. با این حال، ما می‌دانیم که ماموگرافی روش کاملی نیست. تحقیقات امیدوارکننده در مورد به‌کارگیری روش‌هایی برای تشخیص در مراحل اولیه مانند آزمایش خون ممکن است در آینده گزینه‌های تشخیصی بهتری در اختیار زنان قرار دهد».

اگرچه نتایج این تحقیق هیجان‌انگیز هستند؛ اما این روش قبل از ارائه برای کاربرد عموم به بررسی‌های بیشتری نیاز دارد.
همچنین یک شرکت آلمانی به نام Sphingotec قصد دارد دو روش آزمایش خون جدید برای پیش‌بینی احتمال ابتلا به سرطان سینه در زنان ارائه دهد. این آزمایش‌ها به روند تشخیص خطر ابتلا به سرطان سینه کمک خواهد کرد و جهش ژنتیک BRCA را در نظر نخواهند گرفت. این آزمایش از طریق شناسایی تراکم NT و ENK در خون که با سرطان سینه ارتباط دارند، انجام می‌شود. این تست‌ها طی چند ماه آینده در آمریکا برای استفاده در کلینیک‌ها ارائه خواهند شد.

تحقیقات در زمینه تشخیص در مراحل اولیه از طریق آزمایش خون برای بیماری‌های دیگری نیز در حال انجام است. تحقیقات برای ارائه آزمایش خون جهت تشخیص اولیه آلزایمر و بیماری قلبی ادامه دارد.
با این حال با توجه به این که نتیجه این تست‌ها نشان‌دهنده بروز مشکلات جدی در آینده خواهد بود، آیا مردم واقعاً از این تست‌ها استفاده خواهند کرد؟ طبق گفته یک روانشناس، این تست‌ها واقعاً به افراد کمک می‌کنند تا اضطراب خود را از طریق حس کنترل بر بیماری، کاهش دهند.
وی می‌گوید: «آگاهی از بروز یک بیماری در آینده و عدم وجود بیماری، آگاهی و کنترلی به افراد می‌دهد که می‌توانند قبل از آغاز مشکل سلامتی خود، تصمیم بگیرند».

برگرفته از
سرطان سینه
لینک کوتاه

دیدگاه