کلاه ایمنی هوشمند برای موتورسیکلت‌‌سواران

نویسنده:

۰۸:۰۹:۵۵

از سال ۲۰۰۵ تاکنون طراحان مختلفی کلاه‌های ایمنی هوشمند طراحی کرده‌اند؛ اما فناوری و در دسترس بودن Skully AR-1 در مقایسه با سایر کلاه‌های ایمنی هوشمند، برتری دارد. این کلاه قرار است در ماه مه ارائه شود و با توجه به قابلیت‌هایی که در ادامه بررسی خواهیم کرد، قیمت ۱۵۰۰ دلاری آن، غیرمنطقی به نظر نمی‌رسد.

هیچ‌کدام از کلاه‌های ایمنی هوشمندی که در بازار وجود دارند یا به زودی ارائه خواهند شد، قابلیت‌های AR-1 را ندارند. ظاهر کلاسیک این کلاه ایمنی نباید شما را فریب بدهد. داخل این کلاه دارای استانداردهای Dot/ECE، یک صدای هوشمند وجود دارد که ارتباط میان کلاهی، برقراری تماس تلفنی بدون دخالت دست و پخش آهنگ را امکان‌پذیر می‌سازد. همچنین یک سیستم هدایت مسیر از طریق بلوتوث به گوشی همراه و یک دوربین عقب با زاویه دید باز وجود دارد که بر روی یک صفحه‌نمایش شفاف روی کلاه که داخل نقاب آن تعبیه شده، نمایش داده می‌شود. این نقاب نسبت به مه، خراش و تشعشعات مقاوم است.

طبق گفته مؤسس و مدیرعامل شرکت Skully، Marcus Weller، ایده به‌کارگیری هاد در این کلاه ایمنی پس از وقوع یک تصادف موتورسیکلتی برای وی، به وجود آمده است.
صفحه‌نمایش شفاف این کلاه ایمنی که توسط سیستم Synapse شرکت Skully اداره می‌شود، مسیر موردنظر را از طریق GPS به صورت صوتی و تصویری نمایش می‌دهد و دید نزدیک به ۱۸۰ درجه‌ای از عقب ارائه می‌کند. همچنین اگر این کلاه ایمنی با موتورسیکلت مناسب مورداستفاده قرار گیرد، سرعت وسیله نقلیه، دنده، تعداد گردش در دقیقه چرخ‌ها و غیره را نیز نشان می‌دهد. مسیرها به صورت خودکار از نقشه‌های مبتنی بر منابع گروهی و تأمین‌کنندگان تجاری گرفته می‌‌شود. با توجه به قابلیت ذخیره نقشه‌ها توسط این کلاه ایمنی، حتی خارج از محدوده آنتن‌دهی گوشی نیز، مسیر موردنظر ارائه می‌شود.

فضای اشغال‌شده توسط صفحه‌نمایش به اندازه کف دست کاربر و در گوشه سمت راست پایین نقاب قرار دارد. به لطف فوکوس بی‌نهایت این کلاه، صفحه‌نمایش مذکور روی چشم‌ها فوکوس می‌کند. زمانی که به هدایت مسیر نیاز نداشته باشید، این اطلاعات نمایش داده نمی‌شوند و باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی و باز شدن صفحه مقابل کاربر می‌شوند. همچنین موتورسیکلت‌سواران می‌توانند از اپلیکیشن این کلاه استفاده کنند تا دوربین عقب را برای تناسب با موقعیت‌های مختلف تنظیم نمایند.

مطمئناً Skully AR-1 در دنیای کوچک کلاه‌های ایمنی چند رقیب نیز دارد. به عنوان مثال کلاه Forcite Helmet را در نظر بگیرید که برای ورزش‌های زمستانی طراحی شده است. این کلاه نیز دارای سیستم ارتباط بین کلاهی، پخش آهنگ و برقراری تماس تلفنی بدون دخالت دست است. این کلاه با یک چراغ روی کلاه و یک دوربین HD داخلی ارائه می‌شود که ویدئو ثبت می‌کند. البته این کلاه، نقاب ندارد و در نتیجه هاد نیز ندارد. از آنجا که این کلاه صرفاً برای کاربرد با وسایل نقلیه طراحی نشده است، اطلاعات وسایل نقلیه را همانند AR-1 انتقال نمی‌دهد.

مهم‌ترین رقیب AR-1، Enchephalon از شرکت Nand Logic است. این کلاه شبیه کلاه سفر در زمان است؛ اما به منظور کاربرد در ورزش‌های مختلف و برای موتورسیکلت‌سواران طراحی شده است. این کلاه دارای یک سری قابلیت‌های مشابهی است که برخی از آن‌ها در AR-1 وجود ندارد، مانند سیگنال‌های خارجی گردش به راست یا چپ که توسط شتاب‌سنج‌ها و ژیروسکوپ داخلی ارسال می‌شوند.
سال گذشته پروژه Skully AR-1 در سایت Indiegogo ارائه شده بود و توانست در زمینه جمع‌آوری بودجه، رکورد بزند.

 

برگرفته از
کلاه ایمنی هوشمند
لینک کوتاه