فناوری جدید اسکن عنبیه

نویسنده:

۰۹:۳۴:۵۹

مرکز بیومتریک Carnegie Melon فناوری جدیدی ایجاد کرده که می‌تواند انسان را از فاصله ۴۰ فوتی، تنها از طریق اسکن عنبیه چشم شناسایی کند. در ویدئویی که این فناوری را به نمایش گذاشته است، مدیر این مرکز بیومتریک، Marios Savvides، روی صندلی قسمت راننده یک ون می‌نشیند و همکارانش که به فاصله طول یک ماشین پشت سر او قرار دارند، هویت وی را با گرفتن یک دوربین در آینه دید عقب اتومبیلش، شناسایی می‌کنند. در این فناوری سیستم کامپیوتری که به دوربین متصل شده، تصویر عنبیه Savvides را با تصویر موجود در پایگاه داده خود مقایسه کرده و نام و اطلاعات او را به دست می‌آورد.

 
طبق توضیحات پروژه این مرکز، این فناوری می‌تواند تا فاصله ۱۲ متری یا حدود ۴۰ فوتی کار کند. این فناوری که اسکن عنبیه نام دارد، علاوه بر ارائه قابلیت تشخیص هویت از فاصله دور، تنها به یک دوربین عادی نیاز دارد. این فناوری می‌تواند جایگزین دوربین‌های گران‌تر و بزرگ‌تری شود که امروزه در اکثر سیستم‌های اسکن عنبیه استفاده می‌شود.

اگر روش اسکن عنبیه‌ای که در شبیه‌سازی ایست راهنمایی و راهنمایی این مرکز به کار رفته، توسط پلیس راهنمایی و رانندگی به کار گرفته می‌شد، شناسایی رانندگانی که سرعت غیرمجاز دارند، سریع‌تر و ایمن‌تر صورت می‌گرفت. همچنین این فناوری را می‌توان برای شناسایی هویت جنایتکاران فراری که چهره خود را تغییر داده‌اند، استفاده کرد.

طبق توضیحاتی که Savvides در ویدئو ارائه می‌دهد، حتی اگر فرد ریش بگذارد و کاملاً متفاوت به نظر برسد، چشم‌هایش تغییری نخواهند داشت.

تمایل روزافزون مراجع قانونی آمریکا به بیومتریک کاملاً مشهود است. شهر سیاتل به تازگی اعلام کرده این شهر به بزرگ‌ترین شهر آمریکا در زمینه به کار گیری نرم‌افزار تشخیص چهره تبدیل خواهد شد. FBI نیز تابستان سال گذشته، رویکرد مشابهی را به کار گرفت.
بهتر است امیدوار باشیم که این فناوری اسکن عنبیه، هرگز با نیروهاى گروه‌هاى ديگرى که عنکبوت‌هاى روباتى می‌سازند، ادغام نشود.
 

برگرفته از
اسکن عنبیه
لینک کوتاه

دیدگاه