اولین کشوری که پخش امواج رادیویی FM را متوقف می‌کند

نویسنده:

۱۱:۲۴:۲۸

طبق گزارش Radio.no کشور نروژ از سال ۲۰۱۷ پخش امواج رادیویی FM را در این کشور متوقف خواهد کرد. وزارت فرهنگ نروژ تاریخ ایجاد این تغییر را طی هفته جاری نهایی کرد. بدین طریق نروژ اولین کشوری خواهد بود که به طور کامل رادیو FM را کنار می‌گذارد. این کشور قصد دارد تا رادیو FM را به پخش صوتی دیجیتال (DAB) به عنوان یک استاندارد ملی تبدیل کند.

 بیانیه‌ای که این هفته توسط وزارت فرهنگ نروژ منتشر شد، تاریخ توقف پخش امواج رادیویی FM را که توسط دولت نروژ در سال ۲۰۱۱ پیشنهاد شده است، تأیید می‌کند. دولت نروژ به این نتیجه رسیده که این کشور می‌تواند تمام مقتضیات لازم برای تغییر امواج رادیویی FM به حالت دیجیتال را تأمین کند.

وزیر فرهنگ نروژ، Thorhild Widvey، طی بیانیه‌ای اظهار داشت: «با این تغییر، شنوندگان به محتوای رادیویی بیشتر و متنوع‌تری دسترسی پیدا خواهند کرد و از صدای با کیفیت‌تر و قابلیت‌های جدید لذت خواهند برد. همچنین دیجیتالی سازی تا حد زیادی سیستم آمادگی اضطراری را بهبود می‌بخشد، روند رقابت‌های بیشتر را تسهیل می‌کند و فرصت‌های جدیدی برای نوآوری و توسعه ارائه می‌دهد».
در حال حاضر DAB، ۲۲ کانال ملی را به جای ۵ کانال FM ارائه می‌کند و ظرفیت پخش تقریباً ۲۰ کانال بیشتر را نیز دارد. بر اساس گزارش وزارت فرهنگ نروژ، هزینه پخش محتوای کانال‌های رادیویی از طریق FM، ۸ برابر بیشتر از هزینه پخش این کانال‌ها به صورت DAB است.

روش DAB در نروژ از سال ۱۹۹۵ در دسترس عموم قرار داشت. DAB+ که شکل به‌روزرسانی شده DAB است، در سال ۲۰۰۷ در دسترس مردم قرار گرفت. طبق گفته وزارت فرهنگ نروژ، انتخاب پخش به صورت DAB یا DAB + به عهده تهیه‌کنندگان برنامه‌های رادیویی است. با این حال، احتمالاً تا سال ۲۰۱۷ بیشتر پخش‌های صوتی رادیویی در این کشور به صورت DAB + خواهد بود.
بر اساس گزارش Radio.no، چند کشور دیگر نیز در اروپا و جنوب شرقی آسیا در حال بررسی تغییر کلی به سمت DAB هستند؛ اما هیچ کشور دیگری تاکنون جدول زمان‌بندی خاصی را برای این تغییر ارائه نکرده است.

برنامه توقف پخش امواج رادیویی FM در نروژ از ۱۱ ژانویه سال ۲۰۱۷ آغاز خواهد شد.

 

برگرفته از
امواج رادیویی
لینک کوتاه

دیدگاه