چگونه از Camera RAW 4 استفاده کنیم

نویسنده:

۱۱:۲۶:۳۶

آخرین نسخه عرضه شده ویرایشگر Adobe RAW امکانات و قابلیت های جدیدی عرضه می دارد. اکنون رفع مشکلات مربوط به تون های نوری عکس ها با استفاده از امکاناتی چون لغزنده Fill Light آسانتر شده است (در ادامه بیشتر در این مورد بحث خواهیم کرد). ابزارهای جدید ممکن است برای کاربران Adobe Lightroom و همچنین Raw 4 آشنا باشند . افزونه های جدید، قابلیت های جدیدی به این نرم افزار افزوده اند که آن را در ویرایش فایل های RAW قدرتمند تر می سازد.

اکنون انجام تنظیمات مربوط به تون های عکس ها بسیار آسان تر شده است (همانند آشکار سازی جزئیات بیشتر در نواحی تیره عکس ها بدون از بین بردن نواحی تیره و روشن عکس‌ها). در این جا نحوه کار با برخی از جدیدترین امکانات را شرح می دهیم.

1) ابزارهای فوق العاده

ابزار های جدید چون Red Eye Removal و retouch به شما امکان می دهند که اصلاحات بیشتری بر روی عکس ها صورت دهید. با استفاده از این ابزار دیگر نیازی به ویرایش عکس ها در ویرایشگر اصلی فتوشاپ برای حذف آن ها و رفع این مشکلات وجود ندارد و به همین دلیل می توانید زمان بیشتری را صرف ویرایش فایل های غیر فشرده RAW بکنید.

2) حالت تمام صفحه

اکنون با استفاده از آیکون Full Screen Mode خواهید توانست به طرزی موثرتر به ویرایش فایل های RAW بپردازید. این حالت چیزهای اضافی چون سایر نرم افزارهای در حال اجرا و عکس پس زمینه را پنهان می کند و شما را قادر می سازد که بر روی تون و رنگ های عکس RAW تمرکز کنید.

3) هشدار های برش

در نسخه های قبلی برای فعال شدن هشدار برش سایه ها یا قسمت های روشن باید کادری را تیک می زدید. اکنون تنها لازم است که بر روی کلیدی برای نمایش قسمت های تیره ای که برش زده می شوند به رنگ آبی و قسمت های روشنی که برش زده خواهند شد به رنگ قرمز ، کلیک نمایید. پیکسل های برش زده شده هیچ جزئیاتی را نمایش نمی دهند.

4) لبه ها

لبه های ویرایش تصاویر در ویرایشگرهای RAW با برچسب های شلوغی مشخص می شدند.در RAW 4.1 از آیکون هایی استفاده شده است که فضای کمتری را اشغال می کنند و اجازه قرارگیری لبه های بیشتری را در رابط فراهم می آورند. خروج از لبه ها هم تغییر کرده و اکنون جذاب تر از گذشته است. لبه Adjust اکنون با عنوان basic برچسب گذاری شده است و ابزارهای جدیدی را هم در خود عرضه می کند.

5) Super Sliders

رابط 4.1 از لغزنده های مفیدی برای ویرایش تصاویر استفاده می کند. لغزنده Recovery جزئیات نواحی از عکس را که بیش از حد روشن شده است را باز می گرداند و لغزنده Vibrance برای تقویت رنگ های عکس به کار گرفته می شود.

6) Workflow options 

این بخش که در ویرایشگرهای قدیمی تر RAW هم وجود داشت اکنون فضای زیادی از صفحه را اشغال می کند. یک برچسب متنی ساده پنجره دیگری را می گشاید که امکان افزایش نوردهی را به 16 بیت برای هر کانال برای کیفیت بالاتر تصاویر مهیا می کند.

7) Tones

استفاده از منحنی Curves نیاز به مهارت دارد و ممکن است به اسانی کنترل آن را از دست بدهید و با مشکل روبرو شوید. لبه Tone Curve لغزنده های جدیدی دارد که به شما امکان می دهند با آسانی بیشتری از توان ابزار Curve بهره بگیرید و تنظیمات موثرتری بر روی عکس تان صورت دهید.

8) Detail

امکانات جدید و مفیدی هم به لبه Detail افزوده شده است. لغزنده جدید Masking بسیار جالب است و اجازه حفظ جزئیات را در کناره ها فراهم می آورد.

9) HSL/Greyscale

با استفاده از لغزنده های موجود در لبه Saturation می توانید رنگ خاصی را مشخص کرده و بدون این که سایر رنگ ها را تغییر دهید ، شدت آن رنگ را در عکس تان افزایش دهید. همچنین با استفاده از لغزنده های grayscale Mix می توانید تصاویر سیاه و سفید زیبایی ایجاد کنید.

10) Split Toning

این لبه جدید لغزنده هایی دارد که پیش از این در Lightroom آن ها را دیده بودیم و روش های جالبی برای خلق جلوه های رنگی ارائه می دهد. می توانید به سایه ها و نواحی روشن یک ته رنگ افزوده و با استفاده از لغزنده Balance آن را تنظیم کنید.

11) Lens Correction

لبه جدید Lens Correction با ابزار Defringe عرضه می شود که از شدت رنگ ذره های رنگی ناخواسته ای که در لبه های اشیای با کنتراست بالا ایجاد شده اند می کاهد.

12) Camera Calibration

ویرایشگر Raw از پروفایل های رنگی برای رندر رنگ ها استفاده می کند. لغزنده های موجود در Camera Calibration می توان طیف های رنگی سرخ ، سبز و ابی عکس شما را تنظیم کنند. لغزنده Shadows به حذف طیف های رنگی سبز و بنفش از نواحی تیره تر عکس کمک می کند.

13) Presets

هنگامی که با استفاده از ابزارهایی که در اختیار تان است یک عکس خاص را ویرایش نمودید می توانید تنظیماتی را که استفاده کرده اید به عنوان یک مجموعه تنظیمات آماده (Preset) ذخیره کنید. سپس می توانید از لبه Preset برای استفاده از تنظیمات ذخیره شده بهره بگیرید.

برگرفته از
فوت و فن عکاسی
لینک کوتاه
برچسب ها