ثبت رکورد جدید در دنیای فناوری نوار

نویسنده:

۰۶:۳۸:۱۰

تمام علاقه‌مندان به کامپیوتر، ظرفیت اولین هارد درایو خود را به خاطر دارند. این ظرفیت برای برخی ۸۰ گیگابایت، برای برخی ۸۰۰ مگابایت و در ابتدا با چند کیلوبایت شروع شد. حالا می‌توانید با هزینه کمتر از ۱۰۰ دلار، هارد درایوهایی با ظرفیت ترابایتی تهیه نمایید. با این حال، قرار نیست همیشه این هارد درایوها، حداکثر ظرفیت را داشته باشند؛ زیرا شرکت IBM اخیراً پرظرفیت‌ترین پلت‌فرم ذخیره داده را به شکل یک درایو نواری جدید ساخته است.

شرکت IBM با همکاری شرکت Fujifilm، رکورد ظرفیت ذخیره اطلاعات را شکست و یک کارتریج نواری تولید کرد که می‌تواند اطلاعات را به صورت بسیار متراکم ذخیره کند. این درایو نواری می‌تواند تا ۲۲۰ ترابایت داده در خود ذخیره نماید. در هر اینچ مکعب از این نوار، ۱۰۰ گیگابایت داده ذخیره می‌شود.
حتی پیشرفته‌ترین فناوری‌های RAID نیز در مقایسه با این درایو نواری، کم می‌آورند.

طبق گفته این دو شرکت، این امر با نوعی فناوری به نام Nanocubic امکان‌پذیر گشت که بسیار پیچیده است. این فناوری حجم ذرات مغناطیسی باریم فریت (BaFe) را کاهش می‌دهد و نوسانی در درجه حرارت ایجاد نمی‌شود. در نتیجه طول عمر درایو ذخیره را حفظ می‌کند. همچنین این نوار از فناوری بهبود‌یافته هد نوشتن بهره می‌برد که به منظور راه‌اندازی ذرات BaFe ضروری است.

تمام این‌ها بدین معنی است که یک‌بار دیگر، ذخیره اطلاعات بیشتر در فضای کمتر امکان‌پذیر شده است. با توجه به میزان اطلاعاتی که در کلاد ذخیره می‌کنیم، این نوار برای بسیاری از سرویس‌های ذخیره کلاد در سراسر جهان، فناوری مهمی محسوب می‌شود. اگرچه با توجه به ظرفیت بسیار زیاد و فرمت خاصی که دارد، احتمالاً استفاده از آن برای کاربران خانگی امکان‌پذیر نخواهد بود.

 
 
برگرفته از
دنیای فناوری نوار
لینک کوتاه