خوشحال‌ترین کشورهای دنیا

نویسنده:

۰۲:۰۰:۱۲

نتایج گزارش امسال Wolrd Happiness اعلام شده و کشور سوئیس، رتبه اول را به عنوان خوشحال‌ترین کشور جهان به خود اختصاص داده است. این گزارش طبق اطلاعات ۱۵۸ کشور است و با توجه به ۶ عامل تولید ناخالص داخلی، عدم وجود فساد، میزان بخشندگی، حمایت اجتماعی، آزادی و انتظارات زندگی سالم تهیه می‌شود. این گزارش توسط United Nations Sustainable Development Solution Network منتشر شده است.

۱۰ کشور خوشحال جهان که رتبه ۱ تا ۱۰ را به خود اختصاص داده‌اند، عمدتاً اروپایی هستند.
۱- سوئیس
۲- ایسلند
۳- دانمارک
۴- نروژ
۵- کانادا
۶- فنلاند
۷ – هلند
۸- سوئد
۹- نیوزلند
۱۰- استرالیا

برای مشاهده کل کشورها و میزان خوشحالی آن‌ها از نقشه زیر استفاده کنید. مناطق تیره‌تر و سبزتر، نشان‌دهنده بالا بودن جایگاه کشور موردنظر در رتبه‌بندی خوشحالی است.

عامل خوشحالی موردنظر در این گزارش نیز همانند گزارش‌های سال‌های قبل، از امتیاز صفر تا ۱۰ ارزیابی شد که میانگین جهانی خوشحالی، ۵.۱ به دست آمد. به عنوان مثال سوئیس به امتیاز ۷.۵۸۷ دست یافت و آمریکا که رتبه ۱۵ را دارد، امتیاز ۷.۱۱۹ را به دست آورد. البته رتبه آمریکا در سال ۲۰۱۲ در این رده‌بندی، ۱۱ بود.
حتماً دوست دارید بدانید رتبه ایران در این گزارش چند بود؟ ایران با کسب امتیاز ۴٫۶۸۶ در جایگاه ۱۱۰ این رتبه‌بندی قرار گرفته است.
کشور توگو در غرب آفریقا، آخرین کشور در این رتبه‌بندی محسوب می‌شود. در ادامه ۱۰ کشور آخر این رتبه‌بندی آورده شده است.
۱- توگو
۲- بروندی
۳- سوریه
۴- بنین
۵- رواندا
۶- افغانستان
۷- بورکینا فاسو
۸- ساحل عاج
۹- گینه
۱۰- چاد

نویسندگان این گزارش اظهار داشتند یکی از عوامل مشترک رضایتمندی واقعی در میان کشورهای خوشحال، توانایی اعتماد به همسایگان و مقامات دولتی عنوان شده است. یک عامل دیگر عبارت است از وجود افرادی که با دیگران همدلی می‌کنند. این عمل را می‌توان همانند داوطلب شدن در خیریه‌های محلی یا بازگرداندن یک کیف پول گمشده، به عنوان نوعی مهربانی در نظر گرفت.

یکی از استادان دانشگاه British Columbia و نویسندگان این گزارش، در این رابطه گفت: «همزمان با پیشرفت علم در مورد خوشحالی، با عوامل واقعی که زندگی را برای شهروندان توصیف می‌کنند، آشنا می‌شویم. با مشاهده توجه روزافزون دولت‌های بیشتر در سراسر جهان به سیاست‌هایی که رفاه مردم را در اولویت قرار می‌دهند، بیشتر انگیزه می‌گیریم. کشورهایی که پایتخت قدرتمندی برای فرهنگ و صنعت محسوب می‌شوند، نه تنها از رفاه بیشتری حمایت می‌کنند، بله نسبت به بحران‌های اجتماعی و اقتصادی انعطاف‌پذیرتر هستند».
 

برگرفته از
کشورهای خوشحال‌
لینک کوتاه