حراج تخم «پرنده فیلی» در لندن

نویسنده:

۰۱:۴۹:۳۱

این تخم بزرگ روز 30 آوریل برای مزایده گذاشته می‌شود و قیمت تخمینی آن بین 30000 یورو تا 50000 یورو است. پرنده فیلی که اکنون منقرض شده، پرنده‌ای بدون قابلیت پرواز و متخص منطقه ماداگاسکار بوده است. این پرنده بیش از 3 متر بلندی و بیش از نیم تن وزن داشته است. پرنده فیلی زمانی بین قرن‌های سیزده تا هفده میلادی منقرض شد، بنابراین این نمونه تخم می‌تواند حتی تا 800 سال هم قدمت داشته باشد.

این تخم برای نمایش عمومی در نمایشگاه‌های ساتبی از 25 آوریل تا 29 آوریل گذاشته می‌شود و سپس در حراج سفر، اطلس، نقشه و تاریخ طبیعی به مزایده گذاشته خواهد شد.
تصور می‌رود که انقراض پرنده فیلی در پی شکار بی رویه این پرنده بوده است. یافته‌های باستان شناسی، بقایای پوست تخم‌هایی را در میان بقایای آتش انسانی کشف کرده اند که این ایده را به ذهن می‌دهد که تخم این پرنده، غذای کل خانواده‌ها را تأمین می‌کرده است.

با توجه به اندازه بزرگ و نادر بودن این تخم‌ها، علاقه و کنجکاوی نسبت به آن‌ها از قرن نوزدهم زیاد شد و تا به امروز نیز پایدار مانده است. سر دیوید اتنبرو که نمونه دیگر مشابه این تخم را در اختیار دارد، آن را گنجینه با ارزشش می‌خواند. تخمی که در حراجی ساتبی به فروش خواهد رسید، از مجموعه اوتو آلفرد هایمبرگر، تاجر سوییسی که مجموعه‌داری علاقه مند به جمع آوری نمونه‌های آثار و گونه‌های باستانی است،به دست آمده است.

 

برگرفته از
پرنده فیلی
لینک کوتاه

دیدگاه