کارگران موزه هند، به اثر هنری باستانی هندی آسیب جبران ناپذیر وارد کردند

نویسنده:

۱۰:۰۹:۰۹

روز دوشنبه کارگران شرکت ساخت و ساز ملی محافظه شیشه‌ای که حامل یک استوپای نذری بوده را شکسته و تکه‌های شیشه به این اثر باستانی حساس که متعلق به قرن اول میلادی است آسیب رسانده‌اند.

این استوپای نذری که از شیست ساخته شده و متعلق به ناحیه گاندهارا است، یکی از مهم‌ترین آثار فرهنگی تاریخی محسوب می‌شود. در قرن اول میلادی اقوام هندو-یونانی، هندو-ایرانی و مائوری در این منطقه ساکن شدند و این اثر، نشان‌دهنده تنوع فرهنگی است که این قطعه در آن خلق گشته است.

آشوک تریپاتی، یکی از سخنگویان موزه هند می‌گوید که این کارگران، بنابر توصیه شرکت مشغول نصب ژل سیلیکا بر روی محفظه بوده تا مانع از ورود رطوبت به آن شوند، اما ناگهان قسمت بالایی شیشه شکسته و به درون محفظه ریخته است و این موضوع به مسئولین موزه ارتباطی ندارد. این استوپیا هم اکنون برای مرمت به بخش حراست و نگهداری منتقل شده است.

با این حال دکتر میشرا یکی دیگر از مسئولان می‌گوید که آسیب وارد آمده به این استوپا غیر قابل ترمیم است، و این واقعه را نه تنها خسارتی برای موزه، بلکه برای تاریخ تمام جهان می‌خواند. ساچیندرانات باتاچاریا از اعضای هیئت مدیره موزه هند-که بزرگترین موزه هند است- درخواست ارائه توضیحات کرده و می‌گوید: "این ششمین حادثه خرابکاری است که در یک نوبت اتفاق می‌افتد. این شیوه نادرست برخورد با آثار باستانی باید در جایی به پایان برسد."

استوپا قدیمی ترین بنای مذهب بودیسم است و در ابتدا تنها شامل تپه ای گنبدی شکل بوده که از گل و یا در مکانهای کم آب از توده ای سنگ ساخته می شده است تا پوششی بر آثار مقدس بودا باشد. پس از درگذشت بودا، بدن وی سوزانده شد و خاکستر آن تقسیم شده و زیر 8 استوپا دفن شد. دو استوپا نیز بر روی ظرف خاکستر و خاک ذغالهایی که پیکر بودا با آتش آن سوزانده شده بود، قرار گرفت.

 

برگرفته از
آسیب
لینک کوتاه

دیدگاه