حامد کرزی، جامه بنفش و سبز خود را به موزه بریتانیا بخشید

نویسنده:

۱۲:۵۳:۴۶

کت راه راه مشهور سبز و بنفش حامد کرزای، که او برای گرم کردن پوشیدن آن را از زمان براندازی طالبان در کابل شروع کرد، تمجید متخصصان مد و فشن را برانگیخت. تام فورد طراح مشهور لباس او را تحسین کرده و از او به عنوان یکی از "شیک‌ترین" مردان روی زمین نام برده است.

با این حال این سیاستمدار در مصاحبه‌ای گفت که او این لباس سنتی را فقط از روی احتیاج پوشیده است: "هنگامی که من پوشیدن چن را آغاز کردم، تمامی دختران کابل، از جمله زنان اعضای کابینه و مردم جوان‌تر عصبانی شدند. آن‌ها به من گفتند که پوشیدن چپن احمقانه و بسیار سنتی به نظر می‌رسد ولی من سردم بود، تمامی لباس‌های گرمم را در پاکستان گذاشته بودم."

سخنگویی از بریتیش میوزیم می‌گوید: "ما بسیار مفتخر شدیم وقتی شنیدیم که دفتر آقای کرزی رئیس جمهوری سابق پیشنهاد اهدای یکی از شنل‌هایش به موزه ما را قبول کرده است." او این جامه را نشانه‌ای شناخته شده در جهان از شخصیت فرهنگی و ملی افغانستان خواند و اضافه کرد که این جامه به قطعه‌ای ارزشمند از مجموعه این موزه تبدیل خواهد شد.

دیپلمات‌های نزدیک به کرزی می‌گویند با این که رابطه انگلستان و افغانستان در دوره ریاست جمهوری او پر تنش بود، اما او همواره از طرفداران بریتانیا بوده است. مقامات بریتانیایی و آمریکایی دولت کرزی را به فساد متهم کرده و دولت کابل هم نیروهای بریتانیایی را برای افزودن بی ثباتی به ایالت هلمند سرزنش کرده بود.

 

برگرفته از
حامد کرزی
لینک کوتاه

دیدگاه