زلزله نپال، آثار تاریخی این کشور را نابود کرد

نویسنده:

۰۹:۵۴:۲۵

در قلب شهر کاتماندو معابد و مجسمه‌های بسیاری متعلق به شاهان باستانی نپال وجود داشتند که قدمت تاریخی آن‌ها به قرن 12 و 18 میلادی می‌رسیده و در پی زلزله ویران شده و بر سر بسیاری فرو ریخته، تعداد زیادی را کشته و یا در زیر خود به دام انداخته‌اند.

برج 9 طبقه داراهارا، یکی از جاذبه‌های توریستی اصلی شهر در میدان دوربار که راه پله‌ای مدور شامل 200 پله دارد، با وقوع این زلزله 7.8 ریشتری ویران شده و تنها پایه آن بر جا مانده است.
 دارمو سوبدی، 36 ساله، که در بیمارستان کاتماندو بستری شده به اف.ای.پی گفت: "من تازه بلیط خریده بودم تا از برج بازدید کنم و در ورودی آن بودم که ناگهان لرزه شدیدی را حس کردم. در عرض چند دقیقه داراهارا به زمین فرو ریخت در حالی که شاید بیش از 100 نفر داخل آن بودند."

یونسکو هم اکنون در حال جمع آوری اطلاعات در مورد خسارات وارد آمده به میراث فرهنگی این منطقه، از جمله 3 میدان در شهرهای پاتان و باکتاپور است که به همراه کاتماندو در دره کاتماندو قرار دارند و قصرهای بسیاری در آن‌ها وجود دارد.

کریستین من هارت، نماینده یونسکو در نپال می‌گوید: "ما می‌دانیم که میدان‌های دوربار در کاتماندو، باتاپور و پاتان به شدت صدمه دیده‌اند. بسیاری از معابد ویران شده‌اند. دو معبد در پاتان کاملا از بین رفته‌اند و شرایط میدان دوربار کاتماندو حتی ازآن هم بدتر است. ما در حال جمع آوری اطلاعات هستیم و دولت نپال برای کمک با تمامی بخش‌های سازمان ملل تماس گرفته است."

من هارت همچنین اشاره کرد که دفتر او در حال بررسی منطقه تاریخی دیگری به نام لومبینی است که در لیست یونسکو ثبت شده و این منطقه جاییست که بودا بیش از 2600 سال پیش در آن متولد شده است. من هارت در این مورد گفت: "ما هیچ گزارشی مبنی بر آسیب جبران ناپذیر از لومبینی دریافت نکرده‌ایم اما هنوز مشغول جمع آوری اطلاعات لازم هستیم." این منطقه در 280 کیلومتری غرب کاتماندو قرار دارد.

 

برگرفته از
زلزله نپال
لینک کوتاه