دانشمندان کانادایی موفق به شناسایی ژن مرتبط با سرطان سینه شدند

نویسنده:

۰۱:۳۲:۲۸

این مطالعه که با همکاری محققان کانادایی و لهستانی صورت گرفته است، نشان می‌‏دهد که بین جهش ژن «RECQL» و شروع سرطان پستان در زنان مورد آزمایش پیوند قوی وجود دارد.

محققان ۲۰ هزار ژن مختلف را در ۱۹۵بیمار مبتلا به سرطان پستان اهل لهستان و فرانسوی – کانادا با سابقه بیماری در خانواده خود مورد بررسی قرار دادند.

عامل ژن حدود ۱۰ درصد علت ابتلا سرطان پستان شناخته می‌‏شود. محققان در این مطالعه نتایج خود را با ۲۵ هزار بیمار و افراد دیگر که تحت تأثیر این بیماری قرار نداشتند نیز مقایسه کردند.

به گزارش سی‌‏تی‌‏وی نیوز، دکتر «محمد اکبری» در این خصوص گفت: «نتایج این تحقیقات می‌‏تواند به درمان‌‏های جدید جهت اصلاح جهش ژن در زنان کمک کند. این مسئله همچنین برای پیشگیری از سرطان سینه و درمان آن مفید است.»

نتایج این تحقیقات نشان می‌‏دهد که زنان با ژن جهش یافته «RECQL» احتمال ابتلا به سرطان پستان را نسبت به سایر افراد به میزان بیشتری دارند.

در حالی که جهش ژن مذکور احتمال ابتلا به سرطان را در زنان لهستانی پنج برابر می‌‏کند؛ نوع دیگر جهش همان ژن احتمال ابتلا به سرطان را در زنان فرانسوی- کانادایی ۵۰ برابر می‌‏کند.

محققان براین باورند که وجود این جهش در افراد «بسیار نادر» است اما تخمین زده شده است که نیمی از زنان با این نوع جهش ژن نهایتاً به سرطان پستان مبتلا می‌‏شوند.

به گفته‌‏ی دکتر اکبری هر ژن تازه شناسایی شده یک راه درمانی تازه را برای درمان بیماران و زنان دارای این بیماری به ارمغان می‌‏آورد.

وی همچنین افزود: «در آینده ممکن است قادر به انتخاب و یا توسعه درمان‌‏هایی باشیم که بتواند منجربه درمان یا تصحیح جهش‌‏های ژنتیکی مرتبط با سرطان پستان شود.»

نتایج این تحقیقات در نسخه‌‏ی روز دوشنبه مجله « Nature Genetics» منتشر شده است.

برگرفته از
سرطان سینه
لینک کوتاه

دیدگاه