نحوه عملکرد اتومبیل‌های خودران

نویسنده:

۰۵:۱۱:۳۳

دیگر بر کسی پوشیده نیست که رانندگی خودکار احتمالاً طی ۵ سال آینده رسماً به کار گرفته خواهد شد. اگرچه بسیاری از شرکت‌ها از فناوری احتمالی این اتومبیل‌ها سخن گفته‌اند؛ اما هنوز نحوه عملکرد این اتومبیل‌ها را در زندگی روزمره ندیده‌ایم. به همین دلیل شرکت Bosch یک ویدئو تهیه کرده که نشان می‌دهد آینده ما با اتومبیل‌های خودران چگونه خواهد بود.

اگرچه این شرکت سعی کرده مارک اتومبیل تسلایی که در ویدئو وجود دارد، مشخص نشود؛ اما شکل و صفحه‌نمایش بزرگ اینفوتینمنت این اتومبیل به راحتی شناسایی می‌شود. البته کاملاً مشخص است که علت انتخاب اتومبیل تسلا برای تهیه این ویدئو، اندازه بزرگ صفحه‌نمایش آن است. پیش‌بینی شرکت Bosch در مورد اتومبیل‌های خودران، آینده‌ای از مسئولیت‌پذیری مشترک فردی به نام فیلیپ در ویدئو است که مسیر رفتن به فرودگاه را طی می‌کند.

همان‌طور که گوشی‌های ما می‌توانند مسیرهایی که بیشتر طی می‌کنیم، بشناسند، یک اتومبیل خودران نیز این مسیرها را به خاطر خواهد داشت و مسیر روی نقشه را به سرعت تعیین می‌کند. سپس بخش‌هایی از مسیر را که رانندگی خودکار در آن‌ها امکان‌پذیر است، مشخص می‌نماید.
به هنگام ورود به این بخش‌ها، راننده می‌تواند از طریق فشردن نشانگرهای فرمان با هر دست و نگه‌داشتن آن‌ها به مدت ۳ ثانیه، حالت رانندگی خودکار را انتخاب کند. این امر نحوه تغییر از حالت رانندگی دستی به رانندگی خودکار را نشان می‌دهد که نمی‌تواند به صورت تصادفی تغییر یابد. چندین چراغ و نشانگر کاملاً نشان می‌دهند که حالت رانندگی اتومبیل چیست یا در کجاها، مسیر رانندگی به توجه راننده نیاز دارد.

در حالت رانندگی خودکار، در آینده‌ای که Bosch به تصویر کشیده، صفحه‌نمایش اتومبیل نقش مهمی ایفا می‌کند. این صفحه بزرگ همزمان با نمایش نقشه و اطلاعات مهم رانندگی در یک سمت، در سمت دیگر فضایی برای ارسال ایمیل، تماشای ویدئو یا وارد کردن مسیری در مقصد را فراهم می‌کند.

همچنین اتومبیل در صورت امکان تغییر لاین یا افزایش سرعت یا سبقت، به راننده یادآوری می‌کند. راننده می‌تواند به اتومبیل بگوید ادامه دهد یا به عملکرد اتومبیل، امتیاز دهد تا اتومبیل ترجیحات راننده را یاد بگیرد. این قابلیت بسیار هوشمندانه است؛ زیرا برخی افراد دوست دارند رانندگی آهسته و روان‌تری داشته باشند و برخی می‌خواهند اتومبیل تا آنجا که ممکن است، بتازد.
در پایان مسیر رانندگی خودکار، اتومبیل به راننده یادآوری خواهد کرد که باید دست‌هایش را دوباره روی فرمان بگذارد. با جلو رفتن اتومبیل، رنگ نشانگرهای هشداردهنده تغییر می‌کند تا نشان دهند اتومبیل سریعاً به راننده نیاز دارد. اگر پاسخی از راننده دریافت نشود، اتومبیل مکانی پیدا می‌کند تا با ایمنی کامل کنار بکشد.

با توجه به پیش‌بینی Bosch، انتظارات ما از اتومبیل خودران در آینده بسیار منطقی به نظر می‌رسد. این پایان فناوری اتومبیل‌های خودران نیست و البته وعده انجام کارهای غیرممکن توسط این اتومبیل نیز داده نشده است. این ویدئو به ما نشان می‌دهد که چگونه فناوری می‌تواند بخش‌های کسالت‌آور رانندگی را حذف کند و این کار از نظر ما مشکلی ندارد.

 
برگرفته از
اتومبیل‌های خودران
لینک کوتاه