کشف شاهکار هنری در انباری بیمارستانی در فرانسه

نویسنده:

۱۱:۴۲:۱۸

این نقاشی گم شده از جدیدترین شاهکارهای هنری است که در ماه‌های اخیر کاملا تصادفی پیدا می‌شوند و با رقم‌های بالا هم به مزایده گذاشته می‌شوند.

این کشف جدید هنگامی رخ داد که امانوئل بوسلین، مسئول و مشاور یادبودهای تاریخی منطقه، در حال بررسی موجودی‌های انبار کلیسای بیمارستان سابق هتل-دیو در شهر لون له سونیر بود. او متوجه بومی بزرگ که لوله شده و پوشیده در گرد و غبار بوده می‌شود و آن را باز کرده، با شاهکاری از انگر مواجه می‌شود. این تابلوی 4.30 در 3.40 متری مریم مقدس را در حالی که مسیح را بر بغل دارد و شاه در مقابلش زانو زده، نشان می‌دهد.

گفته می‌شود انگر این نقاشی را که متعلق به سال 1826 است، بعد از اتمام به شهر هدیه داده است و آن را در کلیسای محلی سن دیزایر به دیوار آویخته بوده‌اند. بر اساس آرشیو مدارک شهر، در سال 1936 کلیسا نوسازی شد و نقاشی در پیمارستان سابق انبار شده و پس از آن مورد فراموشی قرار گرفت.
به نظر می‌رسد که این شاهکار بی نظیر هنری نسخه دوم گم شده تابلو «Le Vœu de Louis XIII»(پیمان لویی هشتم) باشد که آن را شاه چارلز پنجم فرانسه شخصا به این استاد مکتب نئوکلاسیک در سال 1820 سفارش داده بوده است.

کشف شگفت انگیز بوسلین پاییز گذشته اتفاق افتاد اما برای حفظ و نگهداری این اثر، که برای خارج کردن فوری آن از بیمارستان مشکلاتی وجود داشت، خبر آن منتشر نشد.
این تابلو هم اکنون در بخش مرمت موزه هنرهای زیبای لون له سونیر در حال ترمیم است و پس از آن در این موزه به نمایش گذاشته خواهد شد.

 

برگرفته از
شاهکار هنری
لینک کوتاه