نحوه راه‌اندازی ساعت اپل

نویسنده:

۰۷:۱۴:۲۰

ابتکار و تمایلتان برای استفاده از یک پلتفرم تجاری جدید یعنی همان دستگاهی که بر روی مچ دست شما قرار گرفته و مچ دستتان را به بخشی از زندگی شما تبدیل کرده است، ‌تحسین می‌کنیم.
ما می‌خواهیم در روند راه‌اندازی ساعت هوشمندتان به شما کمک کنیم. این مقاله مراحل اصلی موردنیاز شما برای راه‌اندازی و آشنایی با ساعت اپل جدیدتان را توضیح می‌دهد. این مراحل تقریباً برای تمام مدل‌های ساعت اپل از ارزان‌ترین ساعت یعنی مدل Sport تا گران‌ترین مدل یعنی Edition یکسان است. توجه داشته باشید که این مراحل ۱۰۰ درصد جامع نیست؛ این‌ها مراحل اصلی است که برای ایجاد یک رابطه عمیق و کارا با فناوری جدیدی که روی دستتان قرار دارد، نیاز دارید.

مرحله ۱- بایستی ساعت خود را شارژ کنید. این کار کمی طول می‌کشد
زمانی که ساعت را از جعبه بیرون می‌آورید، کمی شارژ دارد؛ اما به طور کلی بهتر است که شما هر دستگاه الکترونیکی را که برای بار اول می‌خواهید از آن استفاده کنید، به طور کامل شارژ نمایید. ساعت خود را به شارژر وصل کنید و اجازه دهید به طور کامل شارژ شود.
اتمام این روند حدود یک الی دو ساعت طول می‌کشد؛ حداقل به اندازه زمانی که برای راه‌اندازی یک گوشی جدید صرف می‌شود. دارندگان مدل Sport به یک فنجان قهوه، کاربران مدل عادی شاید به یک فنجان اسپرسو و صاحبان مدل Edition، به یک بطری آب‌میوه نیاز دارند تا مراحل به اتمام برسد.
اگر هنگامی که ساعت را به شارژر متصل کردید، روشن نشد، دکمه کناری، نه پین دیجیتال (دکمه دندانه‌دار کنار ساعت) را برای روشن شدن آن فشار دهید.

مرحله ۲- ساعت را به گوشی آیفون خود وصل کنید
در صفحه‌نمایش ساعت از شما خواسته می‌شود یک زبان را انتخاب کنید. زبان موردنظر خود را انتخاب کرده و سپس چند لحظه صبر کنید تا ساعت، خود را با حروف و کلمات زبان موردنظر شما تطبیق دهد. سپس از شما خواسته می‌شود که اپلیکیشن Apple Watch را روی آیفون خود باز کنید. اگر آیفون خود را به جدیدترین نسخه به‌روزرسانی کرده باشد، گوشی شما این اپلیکیشن را از قبل دارد.
اکنون صفحه ساعت شما یک حباب آبی‌رنگ بسیار زیبا از نقاط موج‌دار نشان می‌دهد، در حالی که آیفون دوربین را باز می‌کند و شما را به نمایاب در ساعت متصل می‌کند. این کار یک فرآیند آشنا برای بسیاری از افراد است. این فرآیند در اصل همان اسکن کد QR است. تنها تفاوت این است که این زیباترین اسکن کد QR در تاریخ فناوری محسوب می‌شود.
اگر وصل شدن مبتنی بر دوربین به هر دلیلی کار نمی‌کند، شما می‌توانید دکمه «i» را در ساعت خود برای به دست آوردن یک کد ۶ رقمی فشار دهید. سپس این کد را در گوشی خود وارد کنید تا دو دستگاه به هم متصل شوند.

مرحله ۳- مچ دست راست یا چپ را انتخاب کنید
مچ‌ دست راست یا چپ خود را انتخاب کنید. ساعت اپل می‌تواند بر روی هر دو مچ دست کار کند.
پس از آن، شما باید شرایط استفاده از خدمات یا همان Terms of Service را که مطمئناً آن را به طور کامل نخواهید خواند، قبول کنید. شما همچنین در طول این فرایند باید از طریق Apple ID، ساعت خود را ثبت کنید. بعد یک سری آگهی برای سرویس‌های محلی، Siri و Diagnostics مشاهده خواهید کرد. تنظیمات هر کدام از این بخش‌ها از طریق آیفون انجام می‌شود. برای مثال اگر در گوشی موقعیت مکانی دستگاه را روشن کرده‌اید، موقعیت مکانی در ساعت نیز قابل‌دسترس می‌شود و غیره.

مرحله ۴- تنظیمات امنیت را تعیین و اپلیکیشن‌های ساعت خود را انتخاب کنید
اکنون اپل از شما می‌خواهد یک کد عبور عددی را در ساعت خود وارد کنید. این کار را انجام دهید و زمانی که از شما می‌پرسد می‌خواهید قفل ساعت خود را با گوشی باز کنید، گزینه Yes را انتخاب نمایید. این بدین معنی است که اگر ساعت برای مدت طولانی نیز بر روی دست شما باشد، قفل آن باز باقی خواهد ماند. اگر شما آن را در بیاورید، برای استفاده باید کد عبور را وارد نمایید. هنگامی که ساعت بر روی مچ شما قرار دارد، با یک‌بار باز کردن قفل تلفن خود، قفل ساعت را نیز باز خواهید کرد.
آخرین گزینه، نصب یک سری اپلیکیشن را به صورت گروهی به شما پیشنهاد می‌دهد. با این کار لازم نیست اپلیکیشن‌ها را به صورت تک‌تک نصب کنید. تصمیم با شما است؛ اما داشتن تعداد زیادی اپلیکیشن روی ساعت به چیزی ضرر نمی‌رساند؛ بنابراین شما می‌توانید اجازه دهید که تمام آن‌ها را نصب کند.
در حال حاضر اپلیکیشن‌های ساعت افزونه‌ای از اپلیکیشن‌هایی هستند که قبلاً بر روی گوشی‌تان نصب کرده‌اید؛ بنابراین ممکن است تعدادی از این اپلیکیشن‌ها را از قبل داشته باشید. شما اپلیکیشن‌هایی را که بر روی ساعت خود نصب کرده یا نکرده‌اید، در مرحله بعدی از طریق اپلیکیشن watch روی آیفون مدیریت خواهید کرد.

مرحله ۵- منتظر بمانید
این مرحله زمان نسبتاً زیادی طول می‌کشد. ساعت باید بسیاری از اطلاعات و اپلیکیشن‌ها را دریافت کند. در این مدت، یک نشانگر پیشرفت در اطراف لوگوی اپل نمایش داده می‌شود.
توجه داشته باشید که پس از اینکه نشانگر پیشرفت تکمیل شد، ممکن است ساعت همچنان به همگام‌سازی خود با برخی از داده‌ها یا اپلیکیشن‌ها در آیفون ادامه دهد. به همین دلیل ممکن است در دقایق اول استفاده از ساعت، کمی آهسته‌تر از آنچه انتظار دارید، عمل کند.

مرحله ۶- یک ظاهر برای ساعت انتخاب کنید
تبریک می‌گوییم! اگر می‌خواستید، می‌توانستید در حال حاضر به خواندن مراحل، ادامه ندهید و فقط ببینید که چه احساسی درباره ساعت اپل، مناطق گوناگون و انواع فعل‌وانفعالات آن دارید. این مطلب، بررسی کامل و مفصلی در مورد ظاهر ساعت، اپلیکیشن‌ها، Glance‌ها و نوتیفیکیشن‌ها است؛ اما اگر می‌خواهید ساعتتان احساس بهتری داشته باشد، حقیقت این است که شما تنها کمی کمتر از نیمه راه را طی کرده‌اید.
با این حال، شما سزاوار استراحت هستید و توصیه ما به شما مرور ظاهرهای مختلف ساعت است. در ادامه نحوه بررسی ظاهرهای مختلف ساعت آورده شده است.
۱. اگر در حال حاضر در بخش ظاهر ساعت نیستید، پین دیجیتال را فشار دهید. شاید مجبور شوید بیش از یک‌بار این دکمه را فشار دهید، اما آن را نگه ندارید؛ زیرا Siri‌ را فعال می‌کند. همچنین سریع نیز فشار ندهید. با دو بار فشردن سریع پین دیجیتال، به اپلیکیشن آخری که استفاده کرده‌اید، می‌روید.
۲. اکنون، بر روی شیشه ضربه محکم‌تری نسبت به قبل بزنید. زمانی که ظاهر ساعت کوچک ‌شود، متوجه خواهید شد که این حرکت عمل کرده است.
۳. انگشتتان را به سمت چپ و راست حرکت دهید تا ظاهر ساعت موردنظرتان را بیابید.
۴. اگر از ظاهر خاصی خوشتان آمد، کافی است با انگشتتان بر روی آن بزنید.
۵. اگر می‌خواهید آن را سفارشی کنید، بر روی دکمه سفارشی در پایین ضربه بزنید.
– اکنون شما ظاهر صورت را بزرگ خواهید دید که به همراه یک طرح کلی و تعداد کمی نقاط در بالای صفحه‌نمایش داده می‌شود.
– صفحه اصلی به شما اجازه تغییر تنظیمات جهانی ظاهر ساعت را می‌دهد. این تنظیمات می‌تواند رنگ یا انتخاب از بین ستاره دریایی و گل باشد یا انتخاب مقیاس در وسیله سنجش فواصل زمانی. بعد از آن شما می‌توانید انگشت خود را به سمت چپ یا راست حرکت دهید تا تنظیمات بیشتری نمایش داده شود.
– در هر یک از این صفحه‌ها، شما می‌توانید گزینه‌ها را با چرخاندن پین دیجیتال تغییر دهید. استفاده از یک انگشت برای چرخاندن پین راحت‌تر از تلاش برای پیچاندن آن با دو انگشت است. برای برخی از تنظیمات بر روی ظاهرهایی که قابلیت سفارشی‌سازی بیشتری دارند، ممکن است قبل از چرخاندن پین، لازم باشد روی گزینه ضربه بزنید.
– این مراحل در ابتدا پیچیده به نظر می‌رسند؛ اما در نهایت شما اثر متقابل بین ضربات روی صفحه‌نمایش، ضربه محکم و چرخاندن پین دیجیتال را متوجه خواهید شد.

مرحله ۷- در تنظیمات غرق شوید
ساعت اپل نیز همانند گوشی آیفون دارای تنظیمات زیادی است. شما می‌توانید برخی از آن‌ها را در ساعت خود و از طریق اپلیکیشن تنظیمات تغییر دهید؛ اما راه سریع‌تر و راحت‌تر این است که این تنظیمات را بر روی آیفون خود انجام دهید. تنظیمات ساعت نیز به سرعت با گوشی شما همگام‌سازی می‌شود.
 تنظیمات به بخش‌های کوچک‌تری با مسائل کلی در بالا و تنظیمات app-by-app در پایین تقسیم می‌شود. تنظیمات این ساعت بسیار زیاد هستند! فقط زمان خود را صرف تنظیماتی کنید که دوست دارید تغییر کنند، اما برای بسیاری از این تنظیمات شما احتمالاً می‌توانید با حالت پیش فرض کنار بیایید.
توصیه می‌کنیم حداقل به بخش تنظیمات Sounds & Haptics بروید. در این بخش، می‌توانید صدای بوق هشدار ساعتتان را کم یا زیاد کنید. پیشنهاد می‌کنیم اصلاً نگذارید که بوق بزند. همچنین می‌توانید قدرت لمس ساعتتان را هنگامی که یک هشدار دریافت می‌کنید، کم یا زیاد کنید. بدین طریق شدت ضربه ساعت به شما به هنگام دریافت نوتیفیکیشن را تنظیم می‌کنید. بیشتر ما به این نتیجه رسیدیم که تنظیم در حالت حداکثر بهترین راه است. اگر شما هنوز هم نمی‌توانید ضربه ساعت را احساس کنید، بخش Prominent Haptics را روشن کنید. این کار باعث می‌شود به هنگام دریافت یک نوتیفیکیشن، درست قبل از ایجاد ضربه عادی توسط ساعت، لرزش زیادی احساس کنید.

مرحله ۸- تنظیمات پرداخت اپل را تعیین کنید
شما می‌توانید با دو بار کلیک کردن بر روی دکمه اصلی، از پرداخت اپل در ساعت خود استفاده کنید؛ اما این تنظیم از قبل با کارت شما هماهنگ نشده است. برای راه‌اندازی آن، به تنظیمات اپلیکیشن برای Passbook & Apple Pay در اپلیکیشن Apple Watch در آیفون خود بروید.
در اینجا، با گزینه Mirror my iPhone روبرو خواهید شد. این بدین معنی است که کارت‌هایی که روی گوشی نمایش داده می‌شود، روی ساعت نیز نشان داده می‌شود. با این حال، این موضوع در مورد کارت‌های اعتباری صدق نمی‌کند. شما باید برای فعال کردن یک کارت روی ساعت و به دست آوردن تأییدیه، روی گزینه Add Credit or Debit Card ضربه بزنید.
هنگامی که می‌خواهید عملیات پرداخت را انجام دهید، فقط کافی است بر روی این دکمه دو بار کلیک کنید. تنها زمانی ساعت اجازه پرداخت می‌دهد که آن را بر روی دست خود ببندید و با TouchID آیفون خود را قفل‌گشایی کنید؛ بنابراین اشخاص دیگر نمی‌توانند از طریق ساعت شما، جنس خریداری کنند. ساعت نمی‌داند که بر روی دست چه کسی قرار گرفته است. اگر شخصی ساعت شما را بر روی دست خود قرار دهد و شما قفل آیفون خود را باز کنید، آن شخص قادر به خرید از کارت شما خواهد بود؛ اما چرا شخص دیگری باید ساعت شما را به دست داشته باشد؟

مرحله ۹- اپلیکیشن Activity را راه‌اندازی کنید
اپل تعدادی سیستم برای ساعت اپل ساخته تا سلامتی شما ردیابی کند. یک اپلیکیشن Workout و یک مانیتور ضربان قلب برای ورزش وجود دارد؛ اما اپلیکیشنی که احتمالاً بیشتر از آن خوشتان بیاید، Activity است. این اپلیکیشن قدم‌ها و سطح فعالیت کلی شما را با سه مقیاس حرکت، ورزش و مدت‌زمان ایستادن، به طور روزانه اندازه‌گیری می‌کند. همچنین ممکن است گهگاه به شما یادآوری کند که بلند شوید و بایستید.
با این حال تاز مانی که Activity را راه‌اندازی نکنید، هیچ‌کدام از این کارها را انجام نخواهد داد. برخی افراد دلایل خوبی برای به کار نینداختن این اپلیکیشن دارند، اما برای بیشتر افراد روش خوبی است تا مطمئن شوند زیاد هم تنبل نیستند. برای نصب، این اپلیکیشن را باز کنید. برای این کار تا زمانی که شبکه اپلیکیشن‌ها، دسته‌ای از آیکون‌های دایره‌ای در طرح لانه‌زنبوری را ببینید، بر روی پین دیجیتال ساعتتان کلیک کنید. بین دسته‌ها بچرخید تا Activity را بیابید. لوگوی این اپلیکیشن شبیه سه دایره هم‌مرکز است. زمانی که آن را باز کردید، اپلیکیشن بر روی گوشی نیز نمایان می‌شود.
اگر بخواهید می‌توانید اطلاعات قد، وزن و غیره را در بخش Health این اپلیکیشن وارد کنید.

مرحله ۱۰- با تماشای ویدئوی یک گربه، کمی استراحت کنید
 تنها چند مرحله دیگر باقی ‌مانده و در این مراحل نیز باید تصمیم بگیرید. در نتیجه بهتر است کمی استراحت کنید.

مرحله ۱۱- سفارشی کردن نوتیفیکیشن‌ها
اکنون زمان آن رسیده که وارد اپلیکیشن Apple Watch در آیفون شوید و بعد به بخش نوتیفیکیشن‌ها بروید. به طور پیش‌فرض هر پیام و اخطاری که در گوشی شما می‌آید، در ساعت نیز نمایش داده می‌شود. شاید این نوتیفیکیشن‌ها روی گوشی زیاد مزاحم نباشد؛ اما بر روی ساعت می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد.
 پس در گوشی به قسمت نوتیفیکیشن‌ها در اپلیکیشن Apple Watch رفته و هر چیزی را که تمایل ندارید بر روی مچ دست خود ببینید، خاموش کنید. البته این نوتیفیکیشن‌ها هنوز روی گوشی روشن است. اپلیکیشن‌های اپلی که دارای تنظیمات ساعت هستند، در بالا نمایش داده می‌شوند و گزینه‌های آن‌ها زیرشان قرار دارد. همچنین می‌توانید برای نوتیفیکیشن‌های از دست رفته یک نشانگر به صورت یک نقطه قرمز رنگ انتخاب کنید.

مرحله ۱۲- ریختن آهنگ و وصل هدفون بلوتوث به آن
ساعت اپل می‌تواند بدون نیاز به گوشی، کارهایی از قبیل پخش آهنگ هنگام ورزش را نیز انجام دهد؛ اما برای این کار شما باید وارد iTunes یا اپلیکیشن Music در گوشی شوید و ساعت را با گوشی خود همگام‌سازی کنید. یک لیست آهنگ بسازید، سپس وارد اپلیکیشن Watch در گوشی شوید و به قسمت تنظیمات Music‌ بروید. در این بخش می‌توانید لیست آهنگتان را بردارید. همگام‌سازی آهنگ‌های گوشی با ساعت کمی زمان می‌برد و نیاز به شارژ شدن نیز دارد.
همان‌طور که می‌بینید، ساعت شما دارای ورودی هدفون نیست. پس شما برای گوش دادن به آهنگ بدون حضور گوشی، به یک هدفون بلوتوث نیاز دارید. اگر هدفون بلوتوث دارید، وارد تنظیمات ساعت شده و هدفون را از طریق بلوتوث به گوشی وصل کنید.

 مرحله ۱۳- انتخاب و مرتب‌سازی Glance‌ها 
گلنس‌ها، صفحه‌های حاوی اطلاعات هستند که با بالا کشیدن انگشت بر روی ساعت قابل‌دسترس می‌شوند. تعداد زیادی از گلنس‌ها وجود دارد و گاهی واقعاً اطلاعات بیهوده‌ای هستند که کاربر را بی‌حوصله می‌کنند. راحت‌ترین راه برای حل این مشکل، رجوع به قسمت تنظیمات گلنس‌ها در اپلیکیشن است. این تنظیمات همانند صفحه سازمان‌دهی Notification Center کار می‌کند. شما می‌توانید اطلاعاتی که از طریق گلنس نمایش داده می‌شود را حذف یا اضافه کنید.
 در عین حال شما می‌توانید گلنس ها را در صفحه اصلی تنظیمات هر اپلیکیشن تنظیم کنید. به صفحه اصلی Watch App بروید که تمام اپلیکیشن‌های نصب شده، نمایش داده می‌شود. روی هر اپلیکیشن بزنید، یک گزینه نوتیفیکیشن می‌بینید که بسیاری از آن‌ها گزینه Glance را دارند.

مرحله ۱۴- سازمان‌دهی اپلیکیشن‌ها و تعیین ترجیحات
اپلیکیشن‌های موجود در ساعت اپل، به صورت طرح لانه‌زنبوری دسته‌بندی شده‌اند. اپلیکیشن Watch، مهم‌ترین اپلیکیشن ساعت اپل محسوب می‌شود. شما می‌توانید پین دیجیتال را بچرخانید تا در این بخش زوم کنید یا اطراف را ببینید و اپلیکیشن موردنظر خود را انتخاب کنید. در عین حال بدیهی است که هیچ‌گاه به استفاده سریع از تمام اپلیکیشن‌های نصب شده موجود بر روی ساعت نیاز نیست. برای دسترسی سریع‌تر به اپلیکیشن‌های موردنظر، به App Layout در اپلیکیشن Watch روی گوشی بروید. با نگه‌داشتن انگشت بر روی آیکون اپلیکیشن، آن‌ها را جابه‌جا کرده و در وسط لیست قرار دهید.
همچنین شما می‌توانید به صفحه اصلی بروید و در اپلیکیشن‌های اصلی اپل، تنظیمات شخصی ایجاد کنید. یکی از اپلیکیشن‌هایی که بهتر است تنظیمات آن ر تغییر دهید، Mail‌ است. در این اپلیکیشن می‌توانید انتخاب کنید هشدار کدام ایمیل‌ها را روی دست خود حس کنید.

مرحله ۱۵- لیست مخاطبین را تنظیم کنید
اکنون باید لیست تمام مخاطبین با گوشی هماهنگ شده باشد. می‌توانید از طریق فشردن دکمه کنار ساعت و استفاده از پین دیجیتالی، به لیست مخاطبین موردعلاقه خود برسید. این لیست به صورت پیش‌فرض از ابتدا با مخاطبین موردعلاقه شما در گوشی هماهنگ شده است؛ اما اگر تمایل داشته باشید می‌توانید این فهرست را از طریق اپلیکیشن Watch روی آیفون تغییر دهید.
 
مرحله ۱۶- مرحله آخر
 هنوز ممکن است چند همگام‌سازی داده برای ساعت اپل وجود داشته باشد. پس اگر در ابتدا ساعت شما مقداری کند بود، نگران نشوید. وقتی که همگام‌سازی به پایان رسید سرعت آن بهبود پیدا می‌کند، اما همیشه زمان‌هایی برای بارگذاری اپلیکیشن‌ها و Glance‌ها وجود دارد.
 با این حال اگر بخواهید هنوز کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید. اگر می‌خواهید در فروشگاه اپل گردش کنید و همه قسمت‌های مختص اپلیکیشن‌های ساعت اپل را ببینید. شما می‌توانید اپلیکیشن‌های برگزیده‌ اپل را در تب Featured در اپلیکیشن Watch روی گوشی مشاهده کنید. اگر کسی را می‌شناسید که او هم ساعت اپل دارد، می‌توانید برای او ضربان قلب و نقاشی بفرستید.
منبع: http://www.theverge.com/2015/4/24/8489459/apple-watch-how-to-pair-setup-pay-bluetooth-contacts

 

برگرفته از
ساعت اپل
لینک کوتاه

دیدگاه