کشف ۴۳ فسیل تخم دایناسور در جنوب چین

نویسنده:

۰۴:۰۲:۵۴

به گزارش خبرگزاری شینهوآ، لانه‌ای که شامل ۴۳ فسیل تخم دایناسور است، در شهر هِیوآن ایالت گوآندونگ که در جنوب چین قرار دارد، پیدا شده است.

دو یانلی سرپرست موزه دایناسور این شهر به رسانه‌ها گفت که نوزده عدد از این تخمها کاملا سالم هستند اما این که آن‌ها به چه گونه دایناسوری تعلق دارند، هنوز مشخص نیست. او گفت: "این تخم‌ها بزرگ هستند و قطر یکی از آن‌ها حتی به ۱۳ سانتیمتر هم می‌رسد."

تمامی تخم‌ها که روز یکشنبه پیدا شدند، برای تحقیق و مطالعه بیشتر و همچنین حفاظت و مرمت، به موزه دایناسور شهر منتقل شده‌اند. به گزارش شینهوآ، از سال ۱۹۹۶ تا به حال در شهر هیوآن بیش از ۱۷۰۰۰ تخم دایناسور کشف شده است؛ برای اولین بار، هنگامی که گروهی از کودکان مشغول بازی در محوطه ساختمان سازی بودند، تخم‌هایی فسیل شده‌ای پیدا را کردند.

موزه شهر هیوآن، با داشتن مجموعه‌ای شامل ۱۰۰۰۸ فسیل تخم-بزرگترین مجموعه تخم فسیل جهان-در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده است. بر اساس سایت گینس، تمامی این تخم‌ها متعلق به اواخر دوران کرتاسه(۸۹-۶۵ میلیون سال پیش) هستند و حتی تخم‌هایی از دو گونه دایناسور آویرپتورید و دایناسور منقار اردکی هم در این مجموعه وجود دارد.
 

برگرفته از
تخم دایناسور