تولید سوخت از آب و دی‌اکسید کربن توسط آئودی

نویسنده:

۱۰:۲۴:۱۶

کارخانه آینده‌نگر آئودی در Dresden آلمان، اولین محصول سوخت کیفیت‌ بالای خود را چند روز پیش تولید کرد. شاید این موضوع در ابتدا جذاب نباشد؛ اما سوخت مذکور، یک سوخت ترکیبی کاملاً جدید است که اساساً از آب و دی‌اکسید کربن ساخته شده است.

شرکت آئودی روند تولید این سوخت را این گونه شرح داده است: ابتدا آب جوشانده می‌شود تا بخار به دست آید. سپس این بخار نزدیک به ۱۵۰۰ درجه الکترولیز می‌شود تا اکسیژن و هیدروژن آن جدا شود. اکسیژن به دست آمده مجدداً به جو بازگردانده می‌شود و هیدروژن جدا نگهداری می‌شود. بعد این هیدروژن به یک راکتور ترکیبی انتقال داده می‌شود تا با دی‌اکسید کربنی که از تأسیسات نزدیک تأمین شده، واکنش بدهد.

محصول نهایی که Blue Crude نامیده می‌شود، شبیه نفت خامی است که شرکت‌هایی مانند Shell و Chevron پس از اصلاح نفت معدنی، به دست می‌آورند. شرکت آئودی نیز این محصول را اصلاح می‌کند و در نهایت به یک سوخت ترکیبی جدید به نام e-diesel می‌رسد. این سوخت عاری از گوگرد و هیدروکربن‌های معطر است که معمولاً هر دو مورد در سوخت‌های عادی وجود دارند. این سوخت در کارخانه‌ای تولید می‌شود که انرژی خود را از منابع انرژی سبز مانند انرژی خورشیدی و باد به دست می‌آورد. شرکت آئودی وعده داده این سوخت e-diesel، رانندگی در مسیرهای طولانی را بدون ایجاد تأثیر منفی در محیط‌زیست، امکان‌پذیر می‌سازد.

این سوخت آئودی را می‌توان به راحتی با سوخت‌های استاندارد ترکیب کرد یا برای موتورهای نفت‌سوز مورد استفاده قرار دارد. وزیر آموزش و تحقیق آلمان، ۱٫۳ گالن از این سوخت را در مخزن اتومبیل Audi A8 3.0 TDI به کار برد تا نحوه عملکرد آن را نشان دهد.

شرکت آئودی با این میزان تولید متوقف نخواهد شد. شرکت آئودی اعلام کرده نزدیک به ۸۰۰ گالن از e-diesel را طی ماه‌های آینده به عنوان بخشی از برنامه آزمایشی خود تولید خواهد کرد. هدف برنامه آزمایشی این شرکت، جمع‌آوری اطلاعات در مورد این سوخت ترکیبی است. اگر همه‌چیز طبق برنامه پیش رود و درست کار کند، موتورهای دارای احتراق داخلی احتمالاً فرصت دوباره‌ای خواهند یافت.
 
 

برگرفته از
تولید سوخت از آب
لینک کوتاه

دیدگاه

1 دیدگاه برای “تولید سوخت از آب و دی‌اکسید کربن توسط آئودی”