کلسترول خوب چیست؟

نویسنده:

۰۷:۱۵:۲۵

زمانی که افراد در مورد کلسترول خوب صحبت می‌کنند، منظورشان لیپوپروتئین تراکم بالا یا HDL است. این کلسترول نقش مثبتی در جریان خود دارد.
لیپوپروتئین تراکم بالا (HDL)، لیپوپروتئین تراکم پایین (LDL)، تری گلیسیرید و کلسترول Lpa، در مجموع کل کلسترول شما را به وجود می‌آورند. در واقع عددی که پزشک به شما می‌گوید، بایستی پایین باشد، متشکل از مواردی است که در بالا گفته شد. با این حال، میزان کلسترول HDL بایستی بالا باشد.

چرا این کلسترول خوب است؟
از آنجا که کلسترول در خون حل نمی‌شود، روی لیپوپروتئین‌ها قرار می‌گیرد تا به سلول‌ها برسد یا از سلول‌ها برود. کلسترول خوب مسئول پاک کردن کلسترول بد جریان خون است که رگ‌ها را مسدود می‌کند. کلسترول خوب، کلسترول بد را پاک کرده و به کبد، غده‌های فوق کلیوی، تخمدان‌ها و بیضه‌ها می‌برد. در واقع، کلسترول HDL، کلسترول خوبی محسوب می‌شود؛ زیرا کلسترول بد را از بدن خارج می‌کند. به همین دلیل، کلسترول HDL مسئول کاهش سفتی رگ‌ها است که احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی یا حمله قلبی را کاهش می‌دهد.
همچنین تحقیقات نشان دادند میزان پایین کلسترول HDL، احتمال از دست دادن حافظه و زوال عقل را افزایش می‌دهد.

اعدادی که در نتیجه آزمایش مشاهده می‌کنید، چه معنایی دارند؟
در یک فرد سالم، ۳۰ درصد از خون از کلسترول خوب تشکیل شده است. انجمن بیماری‌های قلبی آمریکا پیشنهاد می‌کند میزان HDL بیشتر از ۶۰ میلی‌گرم به ازای هر یک‌دهم لیتر باشد. زمانی که سطح HDL در مردان کمتر از ۴۰ میلی‌گرم به ازای هر یک‌دهم لیتر و در زنان کمتر از ۵۰ باشد، خطرناک محسوب می‌شود.

چگونه می‌توان سطح کلسترول خوب را بالا برد؟
کلسترول خوب را می‌توان به روش‌های مختلفی بالا برد، از جمله:

  • اجتناب از مصرف الکل
  • کاهش کالری دریافتی
  • پرهیز از مصرف غذاهایی که دارای چربی ترانس بالا و کلسترول LDL هستند
  • کاهش وزن
  • ترک اعتیاد به سیگار
  • ورزش
  • استفاده از فیبرهای قابل‌حل و اسیدهای چرب امگا ۳ در رژیم غذایی

 
برگرفته از
کلسترول خوب
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “کلسترول خوب چیست؟”