مایا پلیسِتسکایا اسطوره باله درگذشت

نویسنده:

۰۹:۳۲:۳۵

مایا پلیسِتسکایا که روح آزادی خواهش همواره با محدودیت‌های دوره شوروی سابق در تضاد بود، روز یکشنبه، در مونیخ و بر اثر سکته قلبی در سن 89 سالگی درگذشت.
این اسطوره باله روسی با وجود کهنسالی همچنان با انرژی می‌درخشید و مرگ او تئاتر بولشوی روسیه را به شوک عظیمی فرو برده است؛ او قصد داشت تا تولد 90 سالگیش در ماه نوامبر را در آن جا جشن بگیرد.

تئاتر بولشوی، جایی که پلیسِتسکایا تا 60 سالگیش در آن فعالیت داشت، در اعلامیه‌ای گفت: " پلیسِتسکایا همیشگیست. او بود، هست و همیشه خواهد بود."
هنرمندان و تماشاگران در اجرای باله روز یکشنبه "بانوی کاملیاها"، به احترام پلیسِتسکایا دقیقه‌ای سکوت کردند. تمامی هنرمندان بزرگ و طرفداران باله در سراسر دنیا ادای احترام خود را به این اسطوره زیبای هنر باله که با موهای قرمز و چشمان درشتش شناخته می‌شد، ابراز کرده‌اند.

تئاتر مارینسکی سن پنترزبورگ در اعلامیه‌ای گفت: " مایا پلیسِتسکایا ستاره‌ای است که در چشم چندین نسل‌ از تماشگران سراسر دنیا تجسم ماهیت هنر باله بود و زیبایی او هم اکنون از بهشت خواهد درخشید."

میخائیل بریشنیکوف اسطوره باله او را "یکی از بزرگ‌ترین بالرین‌های دوران" خوانده و فلور پلرین وزیر فرهنگ فرانسه او را به عنوان "زنی فوق العاده که عمر خود را تقدیم هنر باله کرد" توصیف می‌کند.
از میان مشهورترین اجراهای مایا پلیسِتسکایا می‌توان به نقش‌های او در کارمن سوئیت، آنا کارنینا، زیبای خفته و بولرو که او در سن 50 سالگی اجرا کرد، اشاره نمود.
 اجرای او از قوی در حال مرگ، نقشی بود که او را به دلیل روانی و زیبایی حرکات دستانش مشهور و ماندگار کرد.

 

برگرفته از
مایا پلیسِتسکایا
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “مایا پلیسِتسکایا اسطوره باله درگذشت”