سردیس‌های مجسمه ایستر بدن دارند!

نویسنده:

۰۳:۲۴:۰۶

باستان شناسان حدود 887 عدد از این مجسمه‌های عظیم که به نام "آسموآی" شناخته می‌شوند را ثبت کرده‌اند، اما ممکن است تا 1000 عدد از آن‌ها هم در این جزیره وجود داشته باشند. جزیره ایستر در 2000 مایلی شرق شیلی قرار دارد و بیشتر این مجسمه ها متعلق به سال‌های 1100 تا 1680 میلادی هستند و از سنگ‌های آتشفشانی ساخته شده‌اند.

خبر بدن‌دار بودن این مجسمه‌ها برای ما تازه است، اما به نظر می‌رسد که این موضوع کشف تازه‌ای نیست. به گزارش اسناپس، عکس‌هایی از اکتشاف و حفاری از این مجسمه‌ها در سال 2012 پخش شده، و گفته می‌شود که باستان شناسان از وجود بدن این مجسمه‌ها از زمان حفاری‌های باستان شناسی که بر روی این جزیره بیش از یک قرن پیش و از سال 1914 آغاز شد، خبر داشته‌اند.

"جو آن ون تیلبرگ" مدیر پروژه مجسمه‌های جزیره ایستر به لایو ساینس می‌گوید: "150 مجسمه که تا شانه زیر خاک دفن شده‌اند در دامنه آتشفشان قرار دارند و زیباترین، معروف‌ترین و عکاسی‍ شده‌ترین مجسمه‌های موجود در جزیره ایستر هستند. این مسأله باعث شده که مردمی که عکس‌های بدن این مجسمه‌ها را ندیده‌اند، تصور کنند که این مجسمه‌ها فقط سر هستند و بدنی ندارند."
پخش عکس‌های حفاری دو عدد از این مجسمه در سال 2010 بود که علاقه ناگهانی به نیمه گمشده این مجسمه‌های باستانی را در اینترنت شعله ور کرد و ناگهان در سال 2012 مردم عکس این مجسمه‌ها را برای یکدیگر ایمیل کرده و باعث از کار افتادن وبسایت "پروژه مجسمه‌های جزیره ایستر" شدند.
"پروژه مجسمه‌های جزیره ایستر" که توسط تیلبرگ رهبری می‌شود، از سال 2000 آغاز شده و این اولین باری است که این مجسمه‌ها توسط تیمی از پژوهشگران که کاملا تمامی جزئیات حفاری را ثبت می‌کنند، بررسی می‌شوند.

برگرفته از
سرهای سنگی جزیره ایستر
لینک کوتاه