تابلویی از ون گوگ، با رقم ۶۶ میلیون دلار به فروش رسید

نویسنده:

۰۸:۴۴:۴۱

این نقاشی که متعلق به سال 1881 است، "L’allée Des Alyscamps" نام دارد و قبرستان رومی را در آرلس فرانسه به تصویر می‌کشد، به مبلغ 66.3 میلیون دلار در حراج نیویورک ساتبی به فروش رسید. قیمت پایه این تابلو نفیس 40 میلیون دلار بود.

ون گوگ این نقاشی را یک ماه قبل از این که گوش خود را ببرد، کشیده است. این تابلو به یک مجموعه دار شخصی آسیایی ناشناس فروخته شد و 3 اثر گران قیمت دیگر این حراج هم به خریداران آسیایی فروخته شدند که این امر، نشان دهنده پیدایش گروهی جدید از خریداران جهانی آثار هنری با جیب‌های پر پول است.

دیوید نورمن مدیر بخش هنر امپرسیون و مدرن ساتبی می‌گوید که در حال حاضر، قدرت خرید فوق العاده‌ای در بازار آثار هنری پیدا شده است. او اشاره کرد که همین نقاشی در سال 2003 به مزایده گذاشته شد و به زحمت به مبلغ 12 میلیون دلار به فروش رسید.

بیشترین مبلغی که تا به حال برای یک اثر ون گوگ پرداخت شده، مبلغ 82.5 میلیون دلار است؛ تابلوی پرتره "دکتر گچت" او در سال 1990 با این رقم به فروش رسید.
فروش کلی این مزایده 350 میلیارد دلار بود و نیمی از 65 اثر در این حراج، قبلا برای هیچ مزایده‌ای گذاشته نشده بودند. یکی دیگر از آثار برجسته این حراج یکی از تابلوهای "نیلوفر آبی" مونه بود که با رقم خیره کننده 54 میلیون دلار به فروش رسید؛ 5 اثر از مونه در این حراجی وجود داشتند که روی هم رفته به مبلغ 115 میلیون دلار به فروش رسیدند.

مزایده‌های بهاری آثار هنری در هفته آینده هم ادامه پیدا خواهند کرد و توجه دنیای هنر از هم اکنون به حراج روز دوشنبه کریستی جلب شده است؛ انتظار می‌رود که مزایده آثاری از جاکومتی و پیکاسو، رکوردها را جا به جا خواهد کرد.

 

برگرفته از
ون گوگ
لینک کوتاه

دیدگاه