کشف آسیب‌پذیری‌های امنیتی جدید در کامپیوترهای Lenovo

نویسنده:

۰۸:۵۰:۰۴

سه ماه پس از انتشار خبر نصب نرم‌افزار خطرناک بر روی کامپیوترهای Lenovo، شرکت Lenovo که بزرگ‌ترین تولیدکننده کامپیوتر در جهان محسوب می‌شود، یک‌بار دیگر متهم به سهل‌انگاری در اقدامات امنیتی شد. طبق گزارش شرکت امنیتی IOActive، آسیب‌پذیری‌های مهمی در سیستم به‌روزرسانی Lenovo وجود دارد که می‌تواند به هکرها اجازه دهد فرآیند بازبینی اعتبارات را از میان بردارند، برنامه‌های مجاز Lenovo را با نرم‌افزارهای مخرب جایگزین کنند و دستوراتی را از راه دور اجرا نمایند.

 طبق توضیحات محققان IOActive، هکرها می‌توانند از طریق یکی از این آسیب‌پذیری‌ها یک مرجع گواهی جعلی برای اجرای فایل‌های Exe ایجاد کنند که به نرم‌افزارهای مخرب اجازه می‌دهد خود را به شکل نرم‌افزار رسمی Lenovo دربیاورند. اگر کاربران Lenovo دستگاه خود را در یک کافی‌شاپ به‌روزرسانی کنند، فرد دیگری می‌تواند به راحتی از این حفره امنیتی برای مبادله برنامه‌های Lenovo با برنامه‌های مخرب استفاده کند. این فرآیند چیزی است که محققان آن را «حمله کلاسیک کافی‌شاپ» می‌نامند. این حفره امنیتی به همراه آسیب‌پذیر‌های دیگری که توسط IOActive شناسایی شده‌اند، هم اکنون در نسخه 5.6.0.27 به‌روزرسانی سیستم lenovo و نسخه‌های قبل‌تر از آن وجود دارند.

این آسیب‌پذیری‌ها که اولین بار توسط متخصصان امنیتی در ماه فوریه کشف شدند، همان زمان به شرکت Lenovo اطلاع داده شد تا به این شرکت چینی اجازه دهد این مشکل را برطرف سازد. این شرکت ماه گذشته یک بسته الحاقی برای حذف باگ‌های سیستمی منتشر کرد؛ اما کاربران دستگاه‌های Lenovo باید خودشان به منظور جلوگیری از بروز مشکلی که شرکت IOActive آن را «خطر امنیتی بزرگ» می‌نامد، این به‌روزرسانی امنیتی را دانلود کنند. شرکت Lenovo به سرعت به چنین مشکلاتی واکنش نشان می‌دهد، اما با توجه به تلاش این شرکت بزرگ کامپیوترسازی برای رشد هر چه بیشتر، این آسیب‌پذیری جدید، یک حفره امنیتی شرم‌آور دیگر در نرم‌افزار این شرکت محسوب می‌شود.

 

برگرفته از
Lenovo
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “کشف آسیب‌پذیری‌های امنیتی جدید در کامپیوترهای Lenovo”