مرمت ناشیانه آثار باستانی در ترکیه، آن‌ها را از شکل انداخت

نویسنده:

۰۹:۰۶:۴۷

محمود داسکاپان، صنعت‌گری محلی چهار ماه پیش نگرانی خود را در مورد کیفیت مرمت این آثار به رسانه‌های محلی ابراز کرده بود. او در آن زمان به انطاکیه گازتسی گفت: "آثار با ارزشی از دوران روم باستان خراب شده‌اند و به شکل کاریکاتوری از آن چه که قبلا بوده‌اند درآمده‌اند!"

عکس‌های قبل و بعدی که توسط داسکاپان گرفته شده، میزان خسارت وارد آمده را کاملا نمایش می‌دهد. بعضی از کاشی‌های رنگی با سنگ‌هایی در رنگ‌ها و شکل‌های متفاوت جایگزین شده‌اند و در نتیجه، حالات صورت این کاشیکاری‌ها عجیب و کج شده است.

به گزارش یکی از رسانه‌های ترکیه، حداقل 10 اثر موزاییک کاری در دومین موزه بزرگ موزاییک این کشور، "موزه باستان شناسی هاتای" آسیب دیده‌اند. در پی چنین رسوایی بزرگی وزیر فرهنگ و هنر ترکیه تمامی کار مرمت در این موزه را به حال تعلیق درآورده و مصطفی بوزدمیر، معاون بخش موزه‌ها و آثار فرهنگی وزارت فرهنگ ترکیه  درخواست بررسی خسارت وارد آمده را داده است.

در همین حال، داسکاپان نگرانی خود را از این واقعه و رسوایی اعلام کرده و می‌گوید که این موزه جدید در حاضر 65 اثر موزاییک کاری را به نمایش گذاشته، و ممکن است دیگر آثار موجود در انبار موزه هم آسیب دیده و خراب شده باشند.

 

برگرفته از
مرمت
لینک کوتاه