فرانسیس فورد کاپولا، برنده برترین جایزه هنری اسپانیا شد

نویسنده:

۱۰:۱۳:۳۵

هیئت ژوری این جایزه که از اعضای بلندپایه اسپانیا تشکیل شده، همگی فرانسیس فورد کاپولا، این کارگردان 76 ساله آمریکایی را ستوده و او را "نوآور" نامیدند و این جایزه 50,000 یویوریی(56,000) دلار را به او اهدا کردند.

هیئت داوران در بیانه خود گفت: "کاوش‌های او در زمینه قدرت و ترس و پوچی جنگ، آثار هنری او را ارزش بالایی بخشیده و آن‌ها را به نمادهای تخیل و فرهنگ معاصر تبدیل کرده است."
فرانسیس فورد کاپولا یکی از مشهورترین کارگردانان و تهیه‌کنندگان آمریکایی ایتالیایی‌تبار سینمای هالیوود است. او به جز کارگردانی، فیلمنامه می‌نویسد، مجله چاپ می‌کند و صاحب هتل نیز هست. او را بیشتر به خاطر ساخت سه‌گانه پدرخوانده می‌شناسند. وی برنده پنج اسکار شامل یک اسکار بهترین فیلم، یک اسکار بهترین کارگردانی و سه اسکار بهترین فیلمنامه شده‌است. کوپولا همچنین برنده چهار گلدن گلوب و دو نخل طلا کن شده‌است. شاهکارهایی چون "پدر خوانده"-حماسه مافیایی-و "اینک آخر الزمان" داستانی از جنگ ویتنام، برای کاپولا چندین اسکار به ارمغان آورده‌اند و نام او را به عنوان هنرمندی بی همتا در دنیای هنر ثبت کرده‌اند.

بنیاد شاهزاده آستوریاس جایزه‌های هنری خود را سالانه برای "قدردانی از میراث فرهنگی بشری" اهدا می‌کند و دارای 7 بخش است. از دیگر برندگان اخیر این جوایز هنری می‌توان به هنرمند معمار آمریکایی فرانک گری و فیلم ساز استرالیایی مایکل هانک اشاره کرد.

جوایز شاهزاده آستوریاس در طی مراسمی در ماه اکتبر با حضور شاه فلیپ، شاه اسپانیا اهدا خواهند شد.

برگرفته از
فرانسیس فورد کاپولا
لینک کوتاه

دیدگاه