فرانسیس فورد کاپولا، برنده برترین جایزه هنری اسپانیا شد

نویسنده:

۱۰:۰۲:۳۵

هیئت ژوری این جایزه که از اعضای بلندپایه اسپانیا تشکیل شده، همگی فرانسیس فورد کاپولا، این کارگردان ۷۶ ساله آمریکایی را ستوده و او را "نوآور" نامیدند و این جایزه ۵۰,۰۰۰ یویوریی(۵۶,۰۰۰) دلار را به او اهدا کردند.

هیئت داوران در بیانه خود گفت: "کاوش‌های او در زمینه قدرت و ترس و پوچی جنگ، آثار هنری او را ارزش بالایی بخشیده و آن‌ها را به نمادهای تخیل و فرهنگ معاصر تبدیل کرده است."
فرانسیس فورد کاپولا یکی از مشهورترین کارگردانان و تهیه‌کنندگان آمریکایی ایتالیایی‌تبار سینمای هالیوود است. او به جز کارگردانی، فیلمنامه می‌نویسد، مجله چاپ می‌کند و صاحب هتل نیز هست. او را بیشتر به خاطر ساخت سه‌گانه پدرخوانده می‌شناسند. وی برنده پنج اسکار شامل یک اسکار بهترین فیلم، یک اسکار بهترین کارگردانی و سه اسکار بهترین فیلمنامه شده‌است. کوپولا همچنین برنده چهار گلدن گلوب و دو نخل طلا کن شده‌است. شاهکارهایی چون "پدر خوانده"-حماسه مافیایی-و "اینک آخر الزمان" داستانی از جنگ ویتنام، برای کاپولا چندین اسکار به ارمغان آورده‌اند و نام او را به عنوان هنرمندی بی همتا در دنیای هنر ثبت کرده‌اند.

بنیاد شاهزاده آستوریاس جایزه‌های هنری خود را سالانه برای "قدردانی از میراث فرهنگی بشری" اهدا می‌کند و دارای ۷ بخش است. از دیگر برندگان اخیر این جوایز هنری می‌توان به هنرمند معمار آمریکایی فرانک گری و فیلم ساز استرالیایی مایکل هانک اشاره کرد.

جوایز شاهزاده آستوریاس در طی مراسمی در ماه اکتبر با حضور شاه فلیپ، شاه اسپانیا اهدا خواهند شد.

برگرفته از
فرانسیس فورد کاپولا