نسخه ۶۰۰۰۰ دلاری رمان «صد سال تنهایی» به سرقت رفت

نویسنده:

۱۰:۴۱:۱۲


نمایشگاه کتاب امسال بوگوتا به یاد گابریل گارسیا مارکز، نویسنده مشهور برنده جایزه نوبل که سال گذشته در سن 87 سالگی درگذشت برگزار شد. او به عنوان پدر سبک رئالیسم جادویی در ادبیات شناخته می‌شود.

در این نمایشگاه، غرفه‌ای با فضای شهر ماکاندو، شهری افسانه‌ای که در کتاب صد سال تنهایی و دیگر آثار این نویسنده به آن اشاره می‌شود، بر پا شده بود.
کتاب مورد نظر که روز شنبه دزدیده شد، یکی از 8000 نسخه‌ای بود که برای اولین بار در سال 1967 چاپ شدند و ارزش آن 60,000 دلار تخمین زده شده است. اما صاحب آن، آلوارو کاستیلو که دلال کتاب‌های نادر است، می‌گوید که ارزش این کتاب تخمین زدنی نیست. کاستیلو که کتاب‌های چاپ اول کارسیا مارکز را جمع آوری می‌کند، این کتاب را در سال 2006 خریداری کرده بود. گابریل گارسیا مارکز، بعدها این کتاب را امضا کرده و در آن نوشته بود: "برای آلوارو کاستیلو، فروشنده قدیمیِ کتابِ دیروز و همیشه. دوست تو، گابریل."

هومبرتو گوآتیبونزا رییس پلیس بوگوتا می‌گوید: "ما در حال چک کردن دوربین‌ها هستیم. متأسفانه هیچ دوربینی بر روی قفسه نصب نشده بوده، اما در ورودی غرفه چندین دوربین وجود داشته است." تخمین زده شده که در روز مورد نظر، حدود 8000 نفر از در این نمایشگاه عبور کرده باشند.
در پی مرگ گابریل گارسیا مارکز در آوریل سال 2014 در مکزیک، ارزش نسخه‌های چاپ اول کتاب‌های او افزایش چشمگیری داشته است.

گابریل خوزه گارسیا مارکِز رمان‌نویس، نویسنده، روزنامه‌نگار، ناشر و فعال سیاسی کلمبیایی بود. او بین مردم کشورهای آمریکای لاتین با نام گابو یا گابیتو مشهور بود و پس از درگیری با رییس دولت کلمبیا و تحت تعقیب قرار گرفتنش در مکزیک زندگی می‌کرد. مارکز در سال ۱۹۸۲ برنده جایزه نوبل ادبیات شد و بیش از سایر آثارش او را به خاطر رمان صد سال تنهایی که در سال چاپ ۱۹۶۷ شد، می‌شناسند. این کتاب یکی از پر فروش‌ترین کتاب‌های جهان است.

 

برگرفته از
صد سال تنهایی
لینک کوتاه

دیدگاه