به‌کارگیری i-Road تویوتا در یک آزمون تجربی

نویسنده:

۰۴:۳۴:۱۱

شرکت تویوتا قبلاً وسایل نقلیه الکتریکی i-Road را در جاده‌های عمومی مورد آزمایش قرار داده است؛ اما حالا قصد دارد ببیند این وسیله نقلیه چگونه می‌تواند به بخشی از زندگی مصرف‌کنندگان دنیای واقعی تبدیل شود. شرکت تویوتا قرار است ۱۰۰ نفر را برای استفاده از ۱۰ i-Road به ‌کار بگیرد؛ اما از تمام افراد دعوت کرده تا نظر خود را در مورد نحوه کاربرد این وسیله نقلیه اعلام کنند.
این شرکت به دنبال داده‌ها و بازخوردهای خلاقانه در دو حوزه کسب‌وکارها و افراد عادی است.

به لطف طراحی باریک و سه‌چرخه i-Road، این وسیله نقلیه راحت‌تر از یک اتومبیل عادی پارک می‌شود. شرکت تویوتا امیدوار است از این ویژگی i-Road استفاده کرده و با همکاری اپراتورهای پارکینگ‌ها و صاحبان املاک تجاری، فضاهایی را شناسایی کنند که استفاده نمی‌شوند و می‌توانند به عنوان پارکینگ i-Road مورداستفاده قرار گیرند.
اگرچه فضای عریضی موردنیاز نیست؛ اما این فضاها باید به یک پریز برق دسترسی داشته باشند تا i-Road شارژ شود. i-Road را می‌توان به یک پریز برق ۱۰۰ ولت استاندارد ژاپنی وصل کرد؛ اما هنوز مشخص نیست که چه مدت باید از این طریق شارژ شود.

همچنین تویوتا قصد دارد از سفارشی‌سازی این وسیله نقلیه حمایت کند؛ اما i-Road‌هایی که در این سفارشی‌سازی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، متعلق به افرادی که سفارشی‌سازی را انجام می‌دهند، نخواهد بود. شرکت تویوتا به افراد اجازه می‌دهد بخش‌هایی از بدنه را به صورت سه‌بعدی و در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف پرینت کنند.
نمی‌توان دقیقاً گفت i-Road یک اتومبیل کوچک است یا یک اسکوتر بزرگ. این وسیله نقلیه دارای یک جفت موتور الکتریکی است که حدود ۵ اسب بخار توان دارند و باتری داخلی آن، حدود ۳۰ مایل را طی می‌کند.

جذاب‌ترین ویژگی i-Road، توانایی این وسیله نقلیه برای کج شدن در پیچ‌ها است. تنها کاری که رانده باید انجام دهد، چرخاندن فرمان است. با این کار، حسگرها زاویه وسیله نقلیه را طوری تنظیم می‌کنند که متعادل شود. این وسیله نقلیه حتی در حالت خاموش نیز می‌تواند خود را ثابت نگه‌ دارد.

i-Road جدیدترین نشانه تمایل شرکت تویوتا به وسایل نقلیه و خدماتی است که مرز میان مالکیت اتومبیل و حمل‌ونقل عمومی را از بین می‌برند. شرکت تویوتا یک سری تحقیقات و آزمایش‌ها تحت عنوان Ha:Mo انجام داده تا روش‌های ادغام اتومبیل‌ها با شبکه حمل‌ونقل گسترده‌تر را از طریق شبکه‌های اجتماعی بررسی کند.
آیا روزی فرا خواهد رسید که از i-Road استفاده کنیم؟ احتمالاً خیر؛ اما تماشای افرادی که در این آزمون تجربی شرکت می‌کنند، جالب خواهد بود.

 
برگرفته از
i-Road
لینک کوتاه