تنها ۱۰درصد از بازیگران به طبقه کارگر تعلق دارند

نویسنده:

۰۲:۴۴:۵۳

مطالعه‌ جدیدی که توسط دیو اوبرایان، سم فریدمن و دنیل لاریسون در پروژه «بازیگری و نابرابری اجتماعی» انجام شده، نشان می‌دهد که تنها 10 درصد از بازیگران از طبقه کارگر هستند-کسانی که والدینشان کار های دستی انجام می‌داده‌اند.

بر طبق این پژوهش، 73 درصد از بازیگرانی که در صنعت سینما مشغول کارند،  دارای والدینی با مشاغل حرفه‌ای و یا مدیریتی هستند. دکتر اوبرایان، یکی از استادان سیاست فرهنگی در دانشگاه گولد اسمیت می‌گوید:" این یافته‌های کلیدی نشان می‌دهد که نابرابری اجتماعی مسأله و نگرانی بزرگی در حرفه بازی است و باید به آن توجه شود."
تا به حال بازیگران بسیاری از جمله جولی والترز، دیوید موریسی و جودی دنچ به این وضعیت نابرابری اشاره کرده‌اند. ساموئل وست نیز اخیرا به این مسأله اشاره کرده و می‌گوید فرهنگ دستمزد کمتر برای این بازیگران در صنعت سینما وجود دارد و این مطالعه جدید سخنان او را به نوعی تأیید می‌کند.

تعداد افراد با پیش زمینه‌ای از طبقه کارگری در صنعت سینما، بسیار کمتر از تعداد آن‌ها در دیگر شغل هاست؛ این افراد 18 درصد حسابداران، 13 درصد از وکلا و 18 درصد از تجار حرفه‌ای را تشکیل می‌دهند. محققان با 47 بازیگر مصاحبه انجام داده‌اند، و می‌گویند که حتی بعد از این که افراد متعلق به طبقه کارگر به صنعت بازیگری وارد می‌شوند، موانع زیادتری بر سر راه آن‌ها وجود دارد.

دکتر فریدمن، استادیار دانشگاه ال.اس.ای می‌گوید: "نقش‌هایی که به بازیگران طبقه کارگر پیشنهاد داده می‌شود کوچک‌تر و حاشیه‌ای‌تر هستند و حتی گاهی از نظر سیاسی نیز برای این بازیگرها مشکل به وجود می‌آورند. حتی هم اکنون که ما صحبت می‌کنیم، بسیاری از بازیگران سیاه پوست طبقه کارگر از بازی در نقش زنان خانه‌دار و قاچاقچیان مواد مخدر خسته شده‌اند."
چندی پیش هم جولی والترز بازیگر و نویسنده، اشاره کرد از این موضوع که در تلویزیون و سینما کودکان طبقه کارگر نشان داده نمی‌شوند بسیار ناراحت و ناراضی است.

 

برگرفته از
بازیگران
لینک کوتاه

دیدگاه