نمایش قدیمی‌ترین نسخه «۱۰ فرمان»

نویسنده:

۰۳:۵۵:۴۶

به گزارش اف.ای.پی.، قدیمی‌ترین نسخه کامل ۱۰ فرمان به عنوان جزئی از مجموعه «طومارهای دریای مرده» موزه اسرائیل، به نمایش گذاشته شده است.
این طومار که به زبان عبری و بیش از ۲۰۰۰ سال پیش نوشته شده، یکی از ۸۷۰ طوماری است که بین سال‌های ۱۹۴۷ و ۱۹۶۵ در غارهای قمران، در بالای دریای مرده کشف شدند.

یکی از مقامات موزه که ترجیح داد ناشناس بماند، به اف.ای.پی گفت: "این قطعه باستانی معمولا به نمایش گذاشته نمی‌شود زیرا بسیار حساس و شکننده است." او همچنین اضافه کرد که این اثر در محفظه شیشه‌ای با هوای کنترل شده برای بازدید گذاشته می‌شود. این طومارها در حالت عادی، در فضایی تاریک با آب و هوای کنترل و شبیه سازی شده مانند غارهای قمران نگه‌داری می‌شوند؛ جایی که رطوبت، دما و تاریکی این طومارها را برای بیش از ۲۰۰۰ سال محفوظ نگه داشته بود.

طومار ۱۰ فرمان، جزئی از نمایشگاه "تاریخ مختصری از بشریت"، نمایشگاهی خاص و جالب از تکامل بشری است و در آن اشیایی از مجموعه موزه، از جمله نسخه دست نوشته تئوری نسبیت آلبرت آینشتاین به نمایش گذاشته شده‌اند.

طومار ۱۰ فرمان که ابعاد آن ۴۶ در ۸ سانتیمتر است، تا به حال تنها یک بار و در آمریکا به نمایش گذاشته شده است. موزه اسرائیل می‌گوید که بنابر وضعیت حساس این طومار، آن را تنها برای ۴ هفته به نمایش می‌گذارد و سپس رونویسی از آن برای بازدید عموم قرار خواهد گرفت.
نمایشگاه "تاریخ مختصری از بشریت" که به مناسبت پنجاهمین سالگرد افتتاح این موزه برگزار شده، تا تاریخ ۲ ژانویه سال ۲۰۱۶ برپا خواهد بود.

 

برگرفته از
۱۰ فرمان
لینک کوتاه
up down

در ارتباط باشیم

کپی بخش یا کل مطلب از فوت و فن تنها با لینک به آن مطلب و درج نام فوت و فن امکان‌پذیر است.