نسخه دزدیده شده «صد سال تنهایی» پیدا شد

نویسنده:

۰۳:۵۹:۱۲

هفته گذشته رمان "صد سال تنهایی" نوشته گابریل گارسیا مارکز، نویسنده کلمبیایی برنده جایزه نوبل که سال گذشته در سن 87 سالگی درگذشت، از محفظه قفل دار شیشه‌ای در نمایشگاه کتاب بین المللی بوگوتا دزدیده شد. رودولفو پالومینو، رییس پلیس بین الملل بوگوتا به خبرنگاران گفت: "این کتاب در محله‌ای از مرکز شهر بوگوتا، جایی که معمولا آثار هنری به فروش می‌رسند، پیدا شده است." او اضافه کرد که این نسخه بعد از تعقیب و گریزی بین دزدان و نیروی پلیس بدست آمده و آن‌ها کتاب را در جایی دورافتاده که به نظر می‌رسید دزدان برای فرار از دست مقامات کتاب را آن‌ جا رها کرده باشند، پیدا کرده‌اند.

این کتاب یکی از 8000 نسخه‌ای است که در سال 1967 توسط انتشاراتی آرژانتینی به چاپ رسید و در غرفه‌ای با فضای شهر تخیلی ماکاندو که در این کتاب به آن اشاره شده، به نمایش گذاشته شده بود.

کتاب دزدیده شده متعلق به آلوارو کستیلو، دلال کتابی است که نسخه‌های چاپ اول کتاب‌های گارسیا مارکز را جمع آوری می‌کند. او پس از اینکه خشم خود را از دزیده شدن کتاب ابراز نمود، اعلام کرد که این کتاب را به کتابخانه ملی کلمبیا اهدا می‌کند. او گفت: "این کتاب دیگر به من تعلق ندارد، این کتاب متعلق به کشور من است…از زمانی که تمامی کلمبیایی‌ها این عمل زشت را محکوم کردند، این کتاب دارایی همه ما شد."

گابریل گارسیا مارکز که به عنوان پدر سبک رئالیسم جادویی شناخته می‌شود، این کتاب را امضا کرده و در آن نوشته بود: "برای آلوارو، کتاب فروش کهنه کار دیروز و همیشه. دوست تو، گابریل."
نمایشگاه بین المللی کتاب بوگوتا یکی از شلوغ‌ترین و مهم‌ترین مراسم ادبی آمریکای لاتین محسوب می‌شود و تخمین زده شده که نزدیک به 433000 نفر از نمایشگاه امسال بازدید کرده‌اند.
 

برگرفته از
صد سال تنهایی
لینک کوتاه

دیدگاه