کشف گنجینه نقره دزدان دریایی در ماداگاسکار

نویسنده:

۰۱:۰۲:۴۲

بری کلیفورد-که «وایدا» اولین کشتی شکسته دزد دریایی که سندیت آن تأیید شده را در سال ۱۹۸۴ کشف کرد-شمش نقره ۵۰ کیلویی را در کشتی شکسته‌ای در نزدیکی جزیره سنت مری پیدا کرده است.

اما یونسکو روش کار کلیفورد را مورد نقد قرار داده و می‌گوید که او ممکن است به محوطه تاریخی با ارزشی صدمه زده باشد. اولرایک گورین، متخصص یونسکو در امور زیرآبی در مورد اکتشاف بدون نظارت کلیفورد به ای.اف.پی می‌گوید: "باید باستان شناس زیرآبی شایسته‌ای آن‌ جا وجود می‌داشت."
کلیفورد این گنجینه نقره را در مراسمی به رئیس جمهور ماداگاسکار، هری راجاناریمامپاینینا تقدیم کرده است. در این مراسم که با حضور سفیران آمریکا و انگلیس برگزار شد سربازان گنجینه را همراهی می‌کردند.

این اولین بار نیست که کلیفورد و یونسکو با یکدیگر درگیر می‌شوند. سال گذشته، کلیفورد ادعا کرد که بقایای کشتی پرچمدار کریستف کلمب را که در سال ۱۴۹۲ در نزدیکی ساحل شمالی هائیتی غرق شد، شناسایی کرده است. این ادعا بیدرنگ با مخالفت یونسکو مواجه شد که تشخیص داد این ویرانه متعلق به کشتی از دوره متأخرتری بوده است.

کاپیتان کید بدنام در حدود سال ۱۶۴۵ در اسکاتلند متولد شد. او در ابتدا برای دولت بریتانیا کار می‌کرد و به دستگیری دزدان دریایی می‌پرداخت، اما بعدها خود نیز به یکی از آن‎ها تبدیل شد. در سال ۱۶۹۸ کید در حالی که مشغول غارت یک کشتی بود، دستگیر شد. او توسط پارلمان بریتانیا زندانی و بازجویی، و سپس در سال ۱۷۰۱ در وَپینگ که نزدیک رود تیمز قرار دارد، به دار مجازات آویخته شد.
از آن زمان، مکان دفن گنج او ناشناخته مانده و بسیاری به امید یافتن آن دست به اکتشاف زده‌اند.

 

برگرفته از
گنجینه نقره