عصای هوشمند مختص نابینایان

نویسنده:

۰۳:۲۹:۲۴

نرم‌افزار تشخیص چهره کاربردهای مختلفی از جمله شناخت افراد غریبه در خانه و کمک به دستگیری سارقان داشته است. این که آیا می‌توان این کاربردها را یک تحول مهم نامید یا خیر، هنوز مشخص نیست؛ اما به‌کارگیری فناوری تشخیص چهره برای کمک به نابینایان قطعاً تحولی مهم محسوب می‌شود. این عصای هوشمند که از فناوری تشخیص چهره بهره می‌برد، برای اولین بار توسط سایت Phys.org شناسایی شده است.

این عصا توسط دانشجویان دانشگاه Birmingham City به نام‌های Steve Adigbo، وحید رفیق و Richard Howlett طراحی شده است. این عصای هوشمند که XploR نام دارد، می‌تواند چهره اشخاص را از فاصله حدود ۱۰ متری تشخیص دهد. XploR با استفاده از فناوری تشخیص چهره، چهره افراد را با تصاویر ذخیره شده در حافظه داخلی خود مطابقت می‌دهد. اگر چهره فردی با تصویری از حافظه این عصا مطابقت داشته باشد، عصا به لرزش درمی‌آید و افراد نابینا را از طریق یک هدفون و نرم‌افزار راهنمای صوتی به سمت عزیزانشان راهنمایی می‌کند. این نرم‌افزار با یک هدفون از طریق بلوتوث ارتباط برقرار می‌کند. همچنین از GPS نیز برای کمک و راهنمایی بیشتر استفاده می‌شود.

این پروژه برای Adigbo ارزش زیادی دارد؛ زیرا پدربزرگ وی می‌تواند از این عصا بهره ببرد. Adigbo می‌گوید: «پدربزرگ من نابینا است و من می‌دانم که این دستگاه به چه اندازه می‌تواند برای او مفید باشد. این عصای هوشمند دارای فناوری تشخیص چهره است تا به کاربرانی که در حال نزدیک شدن به یکی از بستگان یا دوستان خود هستند، اطلاع دهد.»

همچنین طبق گفته Adigbo، در حال حاضر چنین دستگاهی وجود ندارد. البته Adigbo حق دارد، تاکنون از فناوری تشخیص چهره برای ساخت چنین دستگاهی استفاده نشده است. نمونه‌ای که مایکروسافت ارائه کرده، نزدیک‌ترین پروژه به پروژه این دانشجویان محسوب می‌شود؛ اما هدف پروژه مایکروسافت، هدایت کلی مسیر برای افراد نابینا است.

این دانشجویان قصد دارند اواخر سال جاری، عصای XploR را به سازمان‌های مختلف در آلمان نشان دهند. همچنین این سه دانشجو قصد دارند نسخه‌ی آزمایشی عصا و همچنین ویژگی‌های آموزشی و امنیتی آن را در مرکز Beacon مختص افراد نابینا در Wolverhampton و West Midlands واقع در انگلستان ارائه کنند.
 

برگرفته از
عصای هوشمند
لینک کوتاه

دیدگاه