دانشمندان اولین عکس «برق» را ثبت کردند

نویسنده:

۱۱:۳۳:۴۳

تعدادی دانشمند و پژوهشگر پیشگام، موفق به گرفتن اولین عکس با جزییات از «رعد» در پدیده رعد و برق شده‌اند. این عکس با کمک نقشه‌های صوتی و با استفاده از ابزاری خاص گرفته شده که می‌تواند شیوه‌ای که صدا در فضا حرکت می‌کند را به تصویر بکشد. با انجام این کار، دانشمندان امیدوارند که درک عمیق‌تری از پدیده رعد و برق بدست آورند.

برق با حرکت و تخلیه بارهای الکتریکی درون ابر‌ها و یا بین زمین و ابر به وجود می‌آید؛ صدای آن و «رعد» صدای گرم شدن ناگهانی هواست که بر اثر حرکت بارهای الکتریکی اتفاق می‌افتد.

ماهر دایه، یکی از دانشمندانی که در انستیتو تحقیقاتی ساوت وست در سن آنتونیو کار می‌کند، این عکس را با کمک فرستادن سیمی مسی به درون یک ابر گرفته است؛ با انجام این کار، ابر مجبور به تولید رعد و برق می‌شود. آن‌ها سپس صدای تولید شده رعد را، را توسط 15 میکروفون که 95 متر دورتر از محل وقوع برق نصب شده بودند ضبط کردند. از آنجایی که امواج صدا کندتر از نور حرکت می‌کنند، دانشمندان با استفاده از اطلاعات تازه کشف شده می‌توانند اطلاعات تازه‌تری از چگونگی حرکت آن‌ها در فضا بدست آورند.

این دانشمندان، همچنان کشف کرده‌اند که هرچه بار الکتریکی بیشتری در برق حرکت کند و تخلیه شود، صدای رعد بلندتر خواهد بود. این کشف می‌تواند روزی به محققان اجازه دهد تا میزان انرژی تخلیه شده در پدیده رعد و برق را محاسبه کنند.

 

برگرفته از
برق
لینک کوتاه

دیدگاه