نوردهی خوب و کامل

نویسنده:

۰۱:۱۵:۴۶

یک دوربین دیجیتال نمی تواند نورها را همانند چشم انسان اداره کند. کنتراست می تواند مشکل عمده در نوردهی و Exposure باشد و بنابراین عمده ترین مانع در برابر ثبت عکس هایی خوب هم به شمار می آید. این راهنما نکاتی را برای در نظر گرفتن تمام عناصر اساسی موثر در نوردهی عکس ها و تنظیمات سیستمی برای انجام صحیح نوردهی بیان خواهد داشت.


ثبت یک عکس آزمایشی

دوربین Canon EOS شما سه یا چهار حالت متفاوت اندازه گیری دارد. با روشی که در این برای انجام نوردهی مناسب ذکر خواهیم کرد ، این که شما از کدامیک از این حالات استفاده کنید ، اهمیتی نخواهد داشت. گرچه حالت Evaluative بهترین انتخاب در این مورد به شمار خواهد رفت.

 • یک عکس بگیرید. این عکس مقدمتا بعنوان یک آزمایشی برای چک کردن نوردهی صحیح استفاده خواهد شد.


 • به پیش نمایش عکس در صفحه نمایش پشت دوربین دقت کنید. با این کار خواهید فهمید که ایا نوردهی به حد کافی صورت گرفته است یا خیر؟ ناحیه های خیلی روشن و غیرضروری را در این تصویر نادیده بگیرید.
 • درخشندگی بالا اغلب اوقات موجب ایجاد مشکل در نوردهی می شود. یک دوربین دیجیتال نمی تواند نور های نواحی روشن و نواحی تاریک را همانند چشم انسان اداره کند.
 • گاهی اوقات با برش ناحیه های خیلی روشن از تصویر می توانید کنتراست را کاهش دهید. اگر در فضای بسته عکاسی می کنید لامپ ها را در عکس تان جای ندهید و در فضاهای باز هم اگر چیزی از افزودن بخش زیادی از اسمان به تصویر نصیب تان نمی شود ، آنرا نادیده بگیرید.


نگاهی نزدیک‌تر

 • کلید پخش یا Play را در پشت دوربین بفشارید تا عکسی را که ثبت کرده اید مشاهده کنید. حالت استاندارد تنها خود عکس را نمایش می دهد اما اگر کلید Info را بفشارید می توانید حالت نمایش را تغییر دهید و در کنار عکس ، نموداری را مشاهده کنید که روشنایی تصویر را نشان می دهد . این نمودار هیستوگرام نامیده می شود.
 • قبل از اینکه نگاهی به هیستوگرام بیاندازید ، به پیش نمایش کوچک عکس نگاه کنید و نواحی ای را که نور را منعکس کرده اند و بیش از حد روشن به نظر می رسند ، بیابید. این نواحی ، ناحیه هایی هستند که به دلیل روشنایی زیاد سنسور دوربین نمی تواند آنها را اداره نماید. همانطور که می بینید این نواحی با رنگ سفید در عکس نواحی داده می شود. مفهوم مرتبط با این موضوع نوردهی بیش از حد یا Overexposure است.


استفاده از یک فیلتر مدرج

 • در بیشتر تصاویری که از ناظر ثبت می شود ،ثبت آسمان در عکس حتی اگر تفاوت زیادی با ناحیه زیر خط افق داشته باشد ، ضروری است.
 • یک روش خوب استفاده از فیلترهای خنثی ساز یا ND در جلوی لنز دوربین است. این فیلترها ناحیه بالایی عکس را تیره تر می کنند و تعادلی میان این دو بخش تصویر برقرار می سازند. فیلتر را می توان برای تغییر تناسب و سهم آسمان در عکس به بالا و پایین حرکت داد.


ثبت عکس های بیشتر

 • با تنظیم نوردهی هم دنباله ای از عکس ها ثبت کنید. هر چه تعداد عکس های ثبت شده تان بیشتر باشد ، اختیار بیشتری برای انتخاب خواهید داشت.

هیستوگرام تان را دوست بدارید

در تصاویر مناظر طبیعی اغلب اوقات لازم است که از Exposure Compensation برای اطمینان از اینکه آسمان نور بیش از حدی ندارد ، استفاده کنید.


 • هیستوگرام بهترین حالت نوردهی را نمایش می دهد. یک هیستوگرام خوب در سمت چپ برجسته شده است و کمی هم به سمت راست کشیده شده و ادامه می یابد.


 • اگر نمودار به سمت چپ یا راست مایل شده باشد ، باید از قابلیت Exposure Compensation دوربین تان برای تصحیح آن استفاده کنید . برای اطلاعات بیشتر به کتابچه راهنمای دوربین تان مراجعه کنید.
 • اگر گراف به سمت چپ متمایل باشد ، باید Exposure Compensation را به یک مقدار مثبت تنظیم نمایید. +1نقطه شروع خوبی است و می تواند نور بیشتری برای عکس آتی تان فراهم نماید.


نوردهی کم:


 • اگر نمودار به سمت راست متمایل باشد باید از یک مقدار منفی در Exposure Compensation استفاده کنید.در این مورد می توانید از -1 بعنوان نقطه شروع بهره بگیرید.


 • اگر گراف هم در سمت چپ و هم در سمت راست برجسته باشد ، نشانگر کنتراست بالای سوژه است.بهتر است که عکس را با نوردهی بیشتری ثبت کنید و جزئیات را در نواحی تیره تر در ویرایش های بعدی بازیابی نمایید.

برگرفته از
فوت و فن عکاسی
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه