بلند ایستادن: تاریخ نادری از مردان و پاشنه بلند

نویسنده:

۰۹:۰۳:۴۴


«بلند ایستادن: تاریخ نادری از مردان و پاشنه بلند» نمایشگاهی است که بر کفش‌های پاشنه دار مردانه در اعصار مختلف، از کفش‌های ساده ایرانی قرن ۱۷ گرفته تا کفش‌های راک فرادینی نقره کاری شده با پاشنه‌های ۷ اینچی که التون جان به پا کرد و کفش‌های مدرن و جدید "لیفت" امروزی با پاشنه‌های مخفی که برای بلندقد نشان دادن افراد به کار می‌رود، تمرکز می‌کند. همه کفش‌ها در این نمایشگاه به منزله نوعی از هنر به نمایش گذاشته شده‌اند.

این موزه که به نمایش انواع کفش اختصاص دارد و در سال ۱۹۹۵ توسط سونیا باتا در تورنتو افتتاح گشت، امسال بیستمین سالگرد بازگشایی خود را جشن می‌گیرد. علاقه سونیا باتا به کفش و انواع آن از زمانی به وجود آمد که همسرش کارخانه کفش سازی را به ارث برد. او که می‌خواست شوهرش را به هر گونه‌ای که می‌تواند کمک و حمایت کند، سفر به کشور‌ها و شهرهای مختلف را آغاز کرد تا به بررسی رابطه مردم و پاپوش‌هایشان در سراسر جهان بپردازد.

او در مصاحبه‌ای می‌گوید: "کفش‌ها جزیی از فرهنگ مردم هستند و سلیقه‌های فرهنگی مردم، موقعیت و تربیت خانوادگی، محل زندگی، مذهب، آب و هوا و تقریبا همه چیز را می‌توان به واسطه آن‌ها دریافت. پاپوش‌ها واقعا شگفت انگیز هستند."
موزه کفش باتا یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های کفش‌های سنتی در سراسر جهان را داراست.
 


کفش‌های سواری ازبک-افغانستان- ۱۸۵۰

کفش‌های راحتی مردانه-انگلستان-۱۶۹۰-۱۷۱۵

کفش‌های فرادینی التون جان-ایتالیایی-۱۹۷۲-۱۹۷۵

جک بوت-انگلستان-۱۶۹۰-۱۷۱۰

چکمه‌های پاشنه بلند-کانادا-۱۹۷۳

چکمه‌های گاوچرانی-آمریکا-اواخر قرن بیستم
برگرفته از
پاشنه بلند
لینک کوتاه
up down

در ارتباط باشیم

کپی بخش یا کل مطلب از فوت و فن تنها با لینک به آن مطلب و درج نام فوت و فن امکان‌پذیر است.