سفر به درون تابلوهای نقاشی با کمک هدست‌های واقعیت مجازی

نویسنده:

۰۵:۰۸:۲۹

مک کالی، طراح بازی کامپیوتری، در صفحه یوتیوب خود نوشته است: "من همیشه جذب نقاشی‌ها و تابلوهای ون گوگ شده‌ام و تصور می‌کردم که اگر بتوانم به داخل دنیای رنگارنگ یکی از تابلوهای رنگارنگ او بروم، چه حس فوق العاده خواهد بود!" در صفحه یوتیوب او، ویدیویی که با کمک واقعیت مجازی از تابلوی «کافه در شب»(1888) ون گوگ ساخته شده به چشم می‌خورد. ون گوگ، اوایل آن سال و پیش از کشیدن این تابلو نامه‌ای به برادرش تئو نوشته و این کافه را این گونه توصیف کرده بود: "ولگردهای شبانه وقتی پولی ندارند که جایی برای خواب اجاره کنند یا بیش از حد مستند، معمولا به آنجا پناه می‌آورند."

در این ویدیو، یک فرد می‌تواند حسی که بر چشم گذاشتن یک هدست مدرن واقعیت مجازی به وجود می‌آورد و پا گذاشتن به درون ذهن خلاق وینسنت ون گوگ، این نقاش نابغه را تجربه کند. در این ویدیو، شخص به گردش درون فضایی الهام گرفته شده از نقاشی «کافه‌ای در شب» می‌پردازد، عکس‌هایی از «گل‌های آفتاب گردان» مشهور ون گوگ و حتی نماهایی نزدیک از خود این هنرمند می‌بیند که از سلف پرتره‌های او الهام گرفته شده‌اند و حتی کمی هم از اثر شاهکار ون گوگ، تابلوی «شب پر ستاره»(1889) دیده می‌شود.


 
اما آیا این روش به شیوه‌ای جدید برای تجربه موزه گردی خواهد شد و هنرمندان با پیشرفت تکنولوژی همگام می‌شوند؟ باید منتظر باشیم و ببینیم!
 
برگرفته از
تابلوهای نقاشی
لینک کوتاه

دیدگاه