شهر باستانی پالمیرا، در خطر نابودی

نویسنده:

۰۷:۰۲:۵۶

شهر باستانی پالمیرا که در لیست میراث فرهنگی جهانی یونسکو قرار گرفته و به عنوان "مروارید صحرا" هم شناخته می‌شود، در ۲۱۰ کیلومتری شمال شرق دمشق قرار دارد. پالمیرا که به معنی "شهر نخل" است، در سوریه به نام تدمر، شهر خرما شناخته می‌شود.

تدمر شهری تاریخی خفته در واحه‌ای در وسط صحرای سوریه، آثاری از شاهکارهای مردم دوران بسیار دور است. راه تجارتی تدمر به مصر بیش از ۴۰۰ سال پر رونق و در مسیر قافله‌های تجارتی بین مملکت انباط و تدمر بوده است. با حمله‌های رومیان این شهر از خاک ایران جدا شد و در اختیار رومیان قرار گرفت. بعد از آن این شهر پایتخت ملکه زنوبیا ملکه سوریه و ملکه شرق شد. این شهر زیبا یکی از مهم‌ترین ایستگاهای تجارتی بین آسیا و اروپا در نیمه دوم قرن اول قبل از میلاد بوده‌است. سر انجام این شهر زیبا و شاعرانه در سال ۲۷۴ میلادی توسط حمله امپراتور روم (اورلیانوس) ویران می‌شود.
پیش از شروع بحران سوریه در سال ۲۰۱۱، سالانه بیش از ۱۵۰,۰۰۰ توریست از شهر پالمیرا بازدید کرده و به تحسین تندیس‌های زیبا، بیش از ۱۰۰۰ ستون شهر و قبرستان آن که شامل بیش از ۵۰۰ مقبره است، می‌پرداختند. بسیاری از این مقبره‌ها اخیرا به غارت رفته‌اند.

شهر پالمیرا حتی هم اکنون نیز از جنگ داخلی سوریه آسیب دیده است؛ در سال ۲۰۱۳ جنگ بین نیروها‌ی دولتی و شورشیان باعث تخریب چندین ستون این شهر شد.
به گزارش فرماندار حمص، درون قسمت داخلی این شهر ۳۵۰۰۰ نفر پناه گرفته‌اند و ۳۵۰۰۰ نفر دیگر در اطراف این شهر زندگی می‌کنند. سازمان حقوق بشر سوریه که بر وضعیت فراریان و پناهجویان جنگ داخلی نظارت دارد، تعداد افراد ساکن در این شهر را ۱۰۰,۰۰۰ نفر تخمین می‌زند.

گفته می‌شود که جهادیان گروه داعش، تا روز جمعه به مرز ۱ کیلومتری ویرانه‌های این شهر نزدیک شده‌اند.
 

برگرفته از
شهر باستانی پالمیرا