شهر باستانی پالمیرا، در خطر نابودی

نویسنده:

۰۷:۱۰:۵۶

شهر باستانی پالمیرا که در لیست میراث فرهنگی جهانی یونسکو قرار گرفته و به عنوان "مروارید صحرا" هم شناخته می‌شود، در 210 کیلومتری شمال شرق دمشق قرار دارد. پالمیرا که به معنی "شهر نخل" است، در سوریه به نام تدمر، شهر خرما شناخته می‌شود.

تدمر شهری تاریخی خفته در واحه‌ای در وسط صحرای سوریه، آثاری از شاهکارهای مردم دوران بسیار دور است. راه تجارتی تدمر به مصر بیش از ۴۰۰ سال پر رونق و در مسیر قافله‌های تجارتی بین مملکت انباط و تدمر بوده است. با حمله‌های رومیان این شهر از خاک ایران جدا شد و در اختیار رومیان قرار گرفت. بعد از آن این شهر پایتخت ملکه زنوبیا ملکه سوریه و ملکه شرق شد. این شهر زیبا یکی از مهم‌ترین ایستگاهای تجارتی بین آسیا و اروپا در نیمه دوم قرن اول قبل از میلاد بوده‌است. سر انجام این شهر زیبا و شاعرانه در سال ۲۷۴ میلادی توسط حمله امپراتور روم (اورلیانوس) ویران می‌شود.
پیش از شروع بحران سوریه در سال 2011، سالانه بیش از 150,000 توریست از شهر پالمیرا بازدید کرده و به تحسین تندیس‌های زیبا، بیش از 1000 ستون شهر و قبرستان آن که شامل بیش از 500 مقبره است، می‌پرداختند. بسیاری از این مقبره‌ها اخیرا به غارت رفته‌اند.

شهر پالمیرا حتی هم اکنون نیز از جنگ داخلی سوریه آسیب دیده است؛ در سال 2013 جنگ بین نیروها‌ی دولتی و شورشیان باعث تخریب چندین ستون این شهر شد.
به گزارش فرماندار حمص، درون قسمت داخلی این شهر 35000 نفر پناه گرفته‌اند و 35000 نفر دیگر در اطراف این شهر زندگی می‌کنند. سازمان حقوق بشر سوریه که بر وضعیت فراریان و پناهجویان جنگ داخلی نظارت دارد، تعداد افراد ساکن در این شهر را 100,000 نفر تخمین می‌زند.

گفته می‌شود که جهادیان گروه داعش، تا روز جمعه به مرز 1 کیلومتری ویرانه‌های این شهر نزدیک شده‌اند.
 

برگرفته از
شهر باستانی پالمیرا
لینک کوتاه