تغییرات کوچکی که به کاهش وزن کمک می‌کنند

نویسنده:

۰۱:۲۵:۳۷

با افزایش سن، سوخت‌وساز بدن کند می‌شود و بدون این که متوجه شوید، اضافه‌وزن پیدا می‌کنید. با این حال طبق یک تحقیق جدید، ایجاد یک سری تغییرات کوچک در عادات غذایی، باعث کاهش چشمگیر وزن می‌شود.

این تحقیق که در نشریه American Journal of Clinical Nutrition منتشر شده، عادات غذایی بیش از ۱۲۰٬۰۰۰ نفر را به مدت ۱۶ سال تحت نظر گرفته است. طبق این تحقیق، افرادی که غذاهای حاوی گلوکز بالا مانند غلات فرآوری شده، نشاسته و شکر می‌خورند، بیشتر از افرادی که غذاهای حاوی گلوکز کم مانند مغز میوه، لبنیات و میوه و سبزی‌های خاص می‌خورند، دچار اضافه‌وزن می‌شوند. این موضوع، کشف جدیدی نیست و تحقیقات دیگری نیز نشان داده بودند که استفاده از گلوکز کمتر باعث کاهش وزن می‌شود. نکته جالب در تحقیق جدید این است که عادت‌های مهم دیگر نیز باعث ایجاد تفاوت در وزن می‌شوند. در ادامه به نتایج جدید این تحقیق اشاره کرده‌ایم.
 

  • افرادی که بیشتر ماست، غذاهای دریایی، مرغ بدون پوست و مغز میوه می‌خورند، بیشتر می‌توانند وزن خود را کاهش دهند. در واقع هر چه افراد از این غذاها بیشتر تغذیه کنند، کمتر دچار اضافه‌وزن می‌شوند.
  • محققان دریافتند از نظر میزان اضافه‌وزن، تفاوتی بین افرادی که از لبنیات کم‌چرب استفاده می‌کنند و افرادی که لبنیات پرچرب می‌خورند، وجود ندارد.
  • رژیم‌های غذایی حاوی گوشت قرمز و فرآوری شده بیشتر، با افزایش وزن ارتباط دارد، به ویژه زمانی که گوشت به همراه غلات فرآوری شده یا نشاسته مصرف می‌شود.
  • مصرف گوشت به همراه مواد غذایی حاوی گلوکز کمتر، مانند سبزیجات به کاهش اضافه‌وزن کمک می‌کند.
  • مصرف مواد غذایی همچون تخم‌مرغ و پنیر به همراه مواد غذایی که گلوکز زیادی دارند، با افزایش وزن ارتباط دارد. این در حالی است که مصرف این مواد غذایی به همراه مواد غذایی که گلوکز کمتری دارند، باعث کاهش وزن می‌شود.
در کل محققان دریافتند بهترین رژیم غذایی برای کاهش وزن، دارای غذاهای حاوی پروتئین زیاد مانند مرغ، مغز میوه و ماست است که از افزایش
وزن جلوگیری می‌کند. اجتناب از مصرف غلات فرآوری شده، نشاسته و شکر و همچنین جایگزینی گوشت قرمز با غذاهای دیگری که پروتئین زیادی دارند، مانند تخم‌مرغ و پنیر باعث کاهش وزن می‌شود.

 

برگرفته از
کاهش وزن
لینک کوتاه