گوشی‌های هوشمند می‌توانند سرطان چشم را شناسایی کنند

نویسنده:

۱۱:۳۶:۲۷

رتینوبلاستوما یا تومور شبکیه یک نوع سرطان نادر چشم است که بیشتر کودکان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این سرطان یک تومور در شبکیه ایجاد می‌کند؛ اما می‌توان آن را تنها از طریق یک گوشی هوشمند شناسایی کرد. کودکانی که دچار این سرطان هستند، اغلب زمانی که با فلش از آن‌ها عکس بگیرید، دارای یک درخشش سفیدرنگ در اطراف مردمک چشم هستند. همین موضوع توانست زندگی پسر دوساله‌ای به نام Avery را نجات دهد.

مادر وی در این رابطه می‌گوید: «احساس بدی در مورد چشم‌های پسرم داشتم و فکر می‌کردم چشم‌هایش مشکلی دارد». وی متوجه بخش‌های عجیب چشم پسرش در عکس‌ها شد؛ اما پس از مطالعه خبری در مورد این موضوع و روش تشخیص آن، به پزشک مراجعه کرد. پزشک نیز سرطان چشم Avery را تأیید کرد. متأسفانه این پسر دوساله چشم‌هایش را در اثر این سرطان از دست داد؛ اما زنده ماند. مادر وی می‌گوید: «این موضوع تبدیل به کابوس خانواده ما شد؛ اما زندگی پسرمان نجات یافت».

شناسایی یک فلش سفیدرنگ در مردمک چشم کودکان، نشانه حتمی تومور شبکیه نیست؛ اما همیشه بهتر است جوانب احتیاط را رعایت کنید. بهتر است آزمایش کنید و نتایج منفی بگیرید تا این که آزمایشی انجام ندهید و موضوع را بررسی نکنید. این سرطان در مراحل اولیه کاملاً قابل‌درمان است. فناوری مدرن و شیمی‌درمانی‌ها می‌توانند بینایی و زندگی کودک را نجات دهند.

دوربین‌های گوشی‌های همراه به عنوان یک ابزار تشخیصی بسیار مؤثر هستند و به همین دلیل سال گذشته، کمپینی تبلیغاتی در مورد این قابلیت گوشی‌های هوشمند راه‌اندازی شد. در این کمپین، یک سری پوستر از چشم‌های کودکانی که به هنگام گرفتن عکس، فلش سفیدرنگ داشتند، به کار گرفته شد.

 

برگرفته از
سرطان چشم
لینک کوتاه

دیدگاه