اتومبیلی که کوچک می‌شود تا جا شود

نویسنده:

۰۹:۱۲:۵۵

یک گروه از مهندسان آلمانی یک اتومبیل کانسپت طراحی کرده‌اند که کاربرد اتومبیل‌ها در شهرهای شلوغ را راحت‌تر می‌کند.
این اتومبیل که EO Smart Connecting Car 2 نام دارد، توسط DFKI Robotics Innovation Center ساخته شده است. این اتومبیل طوری طراحی شده تا در محیط‌های شهری مانند یک موش از لابه‌لای شکاف‌های میان ساختمان‌ها عبور کند. سایز این اتومبیل کاهش می‌یابد تا فضای کمتری برای پارک اشغال نماید. این اتومبیل حتی می‌تواند از پهلو خود را پارک کند.
طراحی کوچک این اتومبیل، برای دو نفر صندلی دارد. این اتومبیل از ۴ موتور الکتریکی بهره می‌برد که هر موتور به مرکز یک چرخ متصل شده است. این طراحی به مهندسان اجازه داد تا قابلیتی فوق‌العاده به هنگام چرخش ارائه دهند. هر چرخ این اتومبیل می‌تواند ۹۰ درجه بچرخد.

زمانی که چرخ‌ها به صورت عمود بر جدول کنار خیابان قرار بگیرد، اتومبیل می‌تواند از پهلو حرکت کرده و خود را پارک کند. در این حالت به راحتی می‌توان پارک دوبل زد.
اگر فضای پارک به اندازه کافی بزرگ نباشد، این اتومبیل الکترونیکی از طریق بالا بردن قسمت عقب اتومبیل، طول خود را کاهش می‌دهد. این قابلیت باعث می‌شود طول اتومبیل از ۷٫۵ فوت به ۵٫۲ فوت کاهش یابد.

اگرچه قابلیت این اتومبیل از نظر پارک کردن تحسین‌برانگیز است؛ اما از نظر عملکردی قوی نیست. حداکثر سرعت این اتومبیل ۴۰ مایل در ساعت است و محدوده مسافتی که می‌تواند طی کند، بین ۳۰ الی ۴۴ مایل است. باتری داخل این اتومبیل، ۴ ساعت برای شارژ کامل زمان نیاز دارد.

مطمئناً رانندگی در داخل شهر به معنای طی مسافت‌های کوتاه‌تر است و مکان‌های بسیاری برای شارژ اتومبیل وجود دارد؛ اما این اتومبیل برای مسافرت‌های بیرون شهری اصلاً مناسب نیست.
یکی از ویژگی‌های بسیار جذاب این اتومبیل، قرار گرفتن چند اتومبیل کنار یکدیگر و تشکیل یک دسته است که با هماهنگی کامل و بدون نیاز به راننده‌ها می‌تواند کنار یکدیگر قرار بگیرند. سازندگان این اتومبیل معتقدند این قابلیت در سرویس‌های به اشتراک‌گذاری اتومبیل که کاربران از گروه اتومبیل‌های خودران استفاده می‌کنند، بسیار مفید خواهد بود.
این اتومبیل هنوز به مرحله تولید نرسیده‌؛ اما یکی از بهترین روش‌های به‌کارگیری اتومبیل‌ها در شهرها را به نمایش گذاشته است. حالا باید منتظر بمانیم و ببینیم آیا شرکت‌های خودروسازی از قابلیت‌های این اتومبیل کوچک در اتومبیل‌های خود استفاده خواهند کرد یا خیر؟


 
برگرفته از
EO Smart Connecting Car 2
لینک کوتاه

دیدگاه