گروه داعش، شهر تاریخی پالمیرا را تصرف کردند

نویسنده:

۰۱:۳۴:۱۸

پیاده نظام جهادیان گروه داعش که تشنه به نابودی آثار باستانی و تاریخی هستند و آن‌ها را نشانه‌هایی از کفر می‌دانند، راه خود را با جنگ به این شهر باز کرده و آن را سمت شمال تصرف کرده‌اند. این که آیا این گروه موفق به تسخیر محوطه باستانی شهر که در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد شده‌اند یا نه، هنوز مشخص نیست؛ در این قسمت شهر معابد و ستون‌های بسیار و همچنین موزه‌ای با آثار باستانی با ارزش وجود دارد.

رامی عبدل الرحمان، دیدبان حقوق بشر سوریه می‌گوید که داعش کنترل پالمیرا را در دست گرفته و نیروهای دولتی از تمامی مناطق به جز زندانی در شرق و مرکز اطلاعاتی در غرب، عقب نشینی کرده‌اند.

اخیرا نیروهای گروه داعش در عراق، شهر رمادی یکی از شهرهای مهم این کشور را تسخیر کرده و حالا اخبار تسخیر شهر پالمیرا هم سوریه هم منتشر شده است. یکی از مسئولان حکومت سوریه می‌گوید که این اخبار، باعث شده تا ایالات متحده آمریکا برای مبارزه با این گروه استراژی‌های جدیدتر و سخت‌تری را در پیش بگیرد.

مدیر فرهنگی سوریه، مأمون عبدل الکریم بعد از شنیدن اخبار تصرف قسمت شمالی شهر پالمیرا به رسانه‌ها اعلام کرد که شرایط بسیار وخیم است: "حتی اگر 5 عضو گروه داعش به درون ساختمان‌های باستانی بروند، کار آن‌ها تمام است." او از نیروهای بین المللی خواستار حرکتی جدی برای نجات این شهر شد.

رئیس دفتر فرهنگی سازمان ملل، آیرینا بوکووا نسبت به وقوع جنگ در شهر پالمیرا هشدار داده و می‌گوید که این کار، یکی از شاخص‌ترین محوطه‌های باستانی در خاور میانه را در خطر قرار داده است.
صدها مجسمه و اثر تاریخی از موزه پالمیرا به بیرون شهر منتقل شده‌اند اما بسیاری دیگر-مانند مقبره‌های باستانی-قابلیت جابه جایی را ندارند.

 

برگرفته از
داعش
لینک کوتاه

دیدگاه